Aynı Yıl İl Dışı ve Eş (Özür) Durumundan Tayin İstenebilir mi

Aynı Sene İçinde İl Dışı Tayin ve Ardından Özür Durumu Tayini Yapılır mı ?

Öğretmenlerin isteğe bağlı il dışı yer değiştirme ve özür grubundan yer değiştirme takvimi iyice yaklaştı. Önümüzdeki günlerde önce il içi ve il dışı tayinleri; ardından da özür grubu (eş, sağlık ve öğrenim özrü) atamaları yapılacak. Peki aynı yıl içinde hem il dışı hem de özür grubundan tayin istenir mi ? 

odev

Öncelikle şu noktanın bilinmesi gerekir ki, il dışı ya da il içi atamalarına katıldığınız takdirde puan yetersizliğinden eğer herhangi bir yere tayininiz çıkmaz ise temmuz ayında başlayacak 2013 Temmuz Ağustos özür grubu atamalarına başvurabilirsiniz. Burası bilinen bir nokta. Peki il dışı tayininiz çıkarsa 1 ay sonra yapılacak özür durumu tayinlerinde tayin isteyebilir misiniz, dilerseniz bu noktayı da açıklayalım.

2013 Özür Durumu atama başvuru kılavuzunda da okuyacağınız üzere, aynı yıl içinde hem il dışı hem de (eş durumu, sağlık özrü, öğrenim özrü) tayini istenemez. Ancak bir istisna vardır. Eğer özrünüz il dışı atamadan sonra ortaya çıkmış ise, özür durumundan aynı yıl içinde tayin isteyebilirsiniz.

Örneğin, haziran ayında il dışı tayininiz çıktı ve siz tayininiz çıktıktan sonra evlendiniz ya da bakmakla yükümlü olduğunuz bir kişinin sağlık sorunu ortaya çıktı. Bu durumda özür durumu il dışı tayinden sonra ortaya çıktığı için özür grubu atamalarına da başvurabilirsiniz.

eokul-meb.com (izinsiz kopyalanamaz.)

33 yorum

 1. esımden ayrı su anda 5,5 yasındakı oglumla ıstanbulda 4 senedirli calısıyorum ıl dısı bır turlu memlekete cıkmıyo burada cocuk tek basına cok bunalıyo memlekete gıdınce gayet normal olan cocuk burda bunalıyo ıcıne kapanıyo okula gondermeme ragmen cok kabuguna cekılıp ogretmenlerın sureklı dıkkatını anormal davranıslarıyla cekıyo ozur grubunda bununla ılgılı bır madde yok burda kalırsam bu cocuk ıyıce bunalıma gırcek ne yapabılırım

 2. Arkadaşlar ben Doğu hizmetinde değilim ve haziranda 3 Yılım dolduğu için rotasyona uğruyorum. Ancak bu sırada düğünüm olacak ve eşimin olduğu yere eş durumu tayini isteyeceğim. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Zorunlu hizmetten tercih yapmasam ağustosta eşimin yanına tayin istesem acaba tercih yapmadığım için resen atamaya maruz kalır mıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 3. istanbul arnavutköye atandım bu yıl. kız arkadaşımda zonguldak a atandı. benim zorunlu görev onunki ise değil.Sorum şu olacak ilk sene yani stajerken eş durumundan atama isteyebiliyor muyuz?HAngimizin istemesi daha mantıklı olur isteyebiliyorsak?

 4. merabalar,ben 2014 ildışı atamalarında rotasyon olucam bulunduğum yer mecburi hizmet değil ve 3 yılım doldu.şuan antalyada görev yapıyorum yazın evlenicem ve eskişehire eş durumu tayini isteyeceğim.fakat il dışı tayinler özür gurubundan önce yapılıyor.ben temmuzda rotasyon olup ağustosta özür gurubundan tekrar tayinmi istiyeceğim yoksa eş durumu gösterdiğim için beni rotasyon etmezler antalyada bekletirlermi özür gurubu tayinlerine kadar.lütfen cevap verin.şimdiden teşekkürler

 5. Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine de baktım, özür grubu kılavuzuna da baktım ama “aynı yıl içinde hem il dışı hem de (eş durumu, sağlık özrü, öğrenim özrü) tayini istenemez” benzeri bir ifade bulamadım. Kılavuzda özellikle ters görünen husus şu,”bulunduğu ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar” ifadesi il dışı atamanız yapıldı, yeni görev yerinizde 1 yılınız dolmadı şeklinde yorumlanırsa sorun oluşur gibi düşündüm. Bu konuda net bir yorum var mı, şu yönetmeliğin veya kılavuzun şu maddesine göre diye?

 6. İlk atamada doğu görevi sayılmayan bir okula atandım. Bu yıl 3yılı doldurduğum için zorunlu hizmetim vardı il dışı istedim ve zorunlu görev olan bi okula atandım peki aynı dönem ağustosta es durumu isteyebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 7. Merhabalar ,
  2013 il disi tayinle Izmit,ten Antalya,nin bir ilcesine tayinim cikti. Esim Özel bir sektörde Antalya merkezde calisiyor ve benim atandigim yere 190 km uzak ve kismet olursa 5 ay sonrada bir bebegimiz olacak. Ben 2013 özür durumu atamalarina basvurma hakkim var mi? Öyle bir hak yoksa da (klavuzda okudum, yok) esim hamile oldugu icin bir istisna olabimir mi?
  Sorumu cevaplarsaniz cok memnun olurum.

 8. arkadaşlar, 2012 şubat özür grubu atamasında eşimin bulunduğu ilçeye tayinim çıktı ama haziranda norm fazlası oldum.. il içi tayin istedim çıkmadı.. şimdi acaba il içinde herhangi bir ilçeye (ki büyükşehir içinde) ağustos özür grubu atamalarında tayin isteyebilir miyim? Bilgisi olan cevaplasın lütfen…

 9. admin benim de bir sorum olacak ben 2013 il dışı ile yer değiştirdim ama sağlık özrüne başvurmak istiyorum raporu güncellemem yeterli olur mu ?
  en kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim,şimdiden teşekkür ederim

 10. admin ökkeş beyin sorusuna cevap vermişsin benmkine de cevap verirsn sevinirim…ben istanbulda çalışıyorum eşim eskişehirin mahmudiye ilçesinde.Eş tayini isteyeceğim nasipse.Sorum şu sadece mahmudiyeye mi istiyebiliyorum yoksa il merkezi ya da eskişehirin diğer ilçelerine de isteyebiliyor muyum?

 11. Samsunda 4 yıldır görev yapmaktayım.Beşiktaşta oturacağım.Ancak burada branşımda açık yok.En yakın Sarıyer ilçesinde açık ortaokullar var.Şimdi Sarıyerden tercih yapıp,eş durumunda ikametgahı da gösterek BEŞİKTAŞ İlçesinden tercih yapma hakkım olabilir mi?

 12. eşim istanbul şişlide çalışıyor. eş durumunda bana sadece şişli ve çevresi mi açılır? anadolu yakasındaki semtler açılmaz mı? bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba ?

 13. Eşim 6 haziran 2012 de özel sektörde işe başladı 6-7 ay sonra iş değiştirdi yine özel sektörde çalışıyor. Eş durumu ataması yapıldığında 360 gün sigortası yatmış olacak. Ama iş değişikliği yaptı. Bu durum benim tayinimin çıkmasına bir engel oluşturur mu? Teşekkürler

 14. Bu yıl eş durumundan eşim tayin isteyecek, şayet eşim çalıştığım ilçe dışında başka bir ilçeye yada il merkezine gelirse ertesi yıl tekrar eş özründen tayin isteyebilir mi?

 15. 15 şubat 2013 tarihinde eş durumuyla il dışı tayinim çıktı. Bu özrüm 2012 il dışı tayininden sonra oluştu . merak ettiğim konu il içi tayin isteyip isteyemeyeceğim. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Eşim bankada çalıştığı için 2011(Aralık) eş durumu başvurum kabul edilmemişti dava açmıştım kazandım atamam yapıldı. MEB temyize danıştaya gitti, danıştayın verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile eski görev yerime gönderildim 03/07/2013 de eski görev yerimde başladım. 2013 yaz dönemi özür grubuna başvuru yapabilir miyim?

    • Hukuken başvuru yapabilmeniz gerekiyor. Çünkü elinizde olmayan sebeplerden ötürü MEB’in talebi ve mahkemenin kararıyla geri dönmüşsünüz. Bu durumda geçici olarak çalıştığınız yerdeki hizmetiniz şu an döndüğünüz eski yerinizde çalışılmış gibi gösterilmek zorunda. MEB hukuk birimini arayıp bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ama zannediyorum ki özür grubu ekranı size de açılacaktır. Hukuk birimini arayıp gerekli bilgileri aldıktan sonra ya da en önemlisi başvuru yapabilme ve atamanızın yapılması ile ilgili son durumu bu sayfaya ya da eokulmebcom@gmail.com adresine de yazarsanız seviniriz. Benzer durumlarda arkadaşlara yardımcı olmak isteriz.

     • Hocam yaptığım araştırma neticesinde başvuru yapabileceğinizi öğrendim. İl içi ve il dışı kılavuzunda bu durum açıkça belirtilmiş. Aynı hükümler özür grupları için de geçerli olacaktır. Siz de inceleyip görebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.