Ay Tutulması Nasıl Olur

Ay tutulması nedir kısaca, ay tutulması nasıl olur kısaca konusunda sizlere bilgi aktaracağız.

Ay’ın Dünya’nın yörüngesine girmesi ve bunun sonucunda Güneş’ten sağladığı parlaklığını kaybetmesi sonucunda meydana gelen olaya ay tutulması adı verilmektedir.

Ay tutulması coğrafya biliminde bir gök olayı olarak tanımlanmaktadır. Dünya ve Ay gibi gezegenler Güneş’ten ışınları alarak parlaklıklarını sağlarlar ve kendilerini belli ederler.

Ay, Dünya’nın çevresinde Dünya ile beraber Güneş’in çevresinde hareket ederken Dünya ve Ay’ın Güneş’e dönük olan kısmı aydınlık, Güneş’i görmeyen kısmı ise karanlık olmaktadır.

Ay, Dünya’nın yörüngesini izleyerek Güneş etrafında hareket eder. Dünya da bu arada hem Güneş hem de kendi etrafında döner. Böylece Dünya, yörüngesine bağlı olarak Ay ile Güneş arasında yer alır. Bu arada Ay’ın Güneş’ten aldığı ışınlar Dünya tarafından engellenir ve böylece Ay tutulması adı verilen olay gerçekleşir ve bu olay coğrafya biliminde oldukça önemli bir olaydır.

Ay Tutulması Nasıl Olur Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.