Avrupa’nın En Ekonomik Ülkesi Türkiye

Avrupa’nın En Ekonomik Ülkesi Türkiye Desek İnanır mısınız?

Ülkemizde genel yaşam Avrupa Birliğindeki ortalamaya göre yüzde 36 oranında daha ucuz olduğundan 28 tane Avrupa Birliği ülkesinde 100 euro ile alınabilecek mallar ülkemizde 64 euro karşılığında alınabiliyor.

Ülkemizin sıralamada en altlarda olduğu gruplar ise giyim ve ayakkabı sektörü. Türkiye iki alt grup için de 37. sırada bulunuyor ve Avrupa’nın bu sektörlerdeki en ucuz ülkesi. Ülkemizdeki en pahalı sektör ise kişisel ulaşım araçları grubu.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizin bu alt gruptaki endeksi 108, diğer 37 Avrupa ülkesi içinde 9. sırada bulunuyor. Ülkemizde bu gruptaki bir malı almak için AB ülkelerine göre ortalamanın çok daha üzerinde bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Genel olarak en yüksek etki ise gıda ve alkolsüz içecekler sektöründe. Ülkemiz bu grupta 85 endeks değeriyle AB ortalamasına göre yüzde 15 daha ucuz fiyatlar sunuyor. Diğer 37 ülke içinde en ucuz olan 12. ülke olma özelliğinde. Bu grup içindeki en pahalı fiyatlar ise Norveç’te, en ucuz fiyatlar Makedonya’da görülüyor.

Ülkemiz en ucuz fiyatlara 55 endeks ile ulaştırma hizmetleri grubunda sahip. Diğer 37 ülke içinde bu grubun en ucuz 7. ülkesi.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.