Attila Aşut Kimdir

Attila Aşut Kimdir , Biyografisi ve hayatı hakkında bilgileri şu şekilde:

5 Ekim 1939’da Trabzon’da doğan Atila Aşut ilk ve ortaokulu, doğduğu kentte okudu; liseyi yıllar sonra Ankara’da tamamladı.
İlk yazı ve şiir denemeleri, 50’li yıllarda çocuk dergilerinde çıktı. 1957 yılında, Trabzon’da “Hâkimiyet” gazetesinde gazeteciliğe başladı, 1957-1969 yılları arasında Trabzon’da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. “Kıyı” dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Bu arada, İstanbul’da çıkan “Dünya”, “Akşam”, “Milliyet” ve “Cumhuriyet” gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı.

Ayrıca, 1965-1969 yılları arasında, Trabzon’da kendi olanaklaryla, “Sömürücülüğe Karşı SAVAŞ” adlı haftalık sosyalist gazeteyi çıkardı. Trabzon Devrim Ocağı’nın, Gazeteciler Sendikası’nın ve Türkiye İşçi Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra TİP’te Genel Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 1969 yılında Ankara’ya yerletti.
TİP’in Basın ve Propaganda Bürosu sorumluluğunu üstlenerek “TİP HABERLERİ” dergisini çıkardı.
1971’de TİP kapatıldıktan sonra Gerçek Ajansı, Anadolu Ajansı, TÜBA Ajansı’nda muhabir ve editör olarak çalıştı; kimi kuruluşlarda Basın Danışmanlığı yaptı. Siyasal nedenlerle 1972-1977 yılları arasında yurtdışına çıktı. TKP Merkez Komitesi’nde yer aldı. İngiltere Türkiyeli İlericiler Birliği’nde (İTİB) aktif olarak çalıştı. 1978 yılında yurda döndükten sonra “Politika” gazetesinde çalışmaya başladı. Bir ara, “Yeni Ulus” gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1980-1981 döneminde, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. “Çağdaş” gazetesinde ve “Görüş” dergisinde sendikal ağırlıklı yazılar yazdı.

Attila Aşut Kimdir, Attila Aşut Hayatı, Attila Aşut Biyografi, Attila Aşut Doğum Tarihi Kaç Yaşında

 

Attila Aşut Hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığıyla anında yazabilirsiniz .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.