Atmosfer Katmanları Özellikleri

Atmosfer katmanları kısaca, atmosfer katmanları ve görevleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Atmosfer katmanları yeryüzünden uzaya doğru gidildikçe birbirinden ayrılırlar ve her katmanın kendine özgü görevleri vardır;

Troposfer;

Atmosferin yere değen katmanıdır. Bu katmanda gazlar oldukça yoğundur. Troposfer, ekvatorda 16-17 km kalınlığında iken kutuplarda ise bu kalınlık 9-10 km’ye kadar incelmektedir.

Troposfer katmanların arasındaki en önemli katmandır bunun nedeni gazların büyük bir kısmının ve su buharının tamamının bu katmanda bulunmasıdır.

Stratosfer;

Traposferden sonra 50 km kadar yükselmektedir. Bu katmanda yatay hava hareketlerinin meydana geldiği görülmektedir. Bu katmada su buharı bulunmaktadır bu nedenle de dikey hava hareketleri bu katmanda görülmemektedir. Stratosferde yer çekimi oldukça azdır bu nedenle de cisimler asıl sahip oldukları ağırlıklarını yitirirler. 

Mezosfer;

Stratosferden itibaren 80 km yer almaktadır. Mezosfer iki katmandan meydana gelmektedir;

1- Ozonosfer; Ozon gazları bu tabakada yer alır. Güneşin yolladığı zararlı ultraviyole ışınları ozon gazları tarafından tutulmaktadır. Bu nedenle bu katman canlıların koruyucu katmanıdır. 

2- Kemosfer; Az miktarda da olsa zararlı ışınlar bu atmosfer katmanında da tutulur. Ayrıca bu katmanda gazlar iyonlara ayrılırlar. 

Termosfer;

Mezosfer katmanından itibare 400 km kadar yükseğe çıkan katmandır. Termosfer katmanında güneş ışınları fazlasıyla görülmektedir. Bu katmanda gazlar iyonlar halinde görülür ve iyonlar aralarında çok fazla elektron alışverişi yapmaktadır. Bu sebeple de bu katmanda haberleşme sinyalleri ve radyo dalgaları çok net iletilmektedir.

Ekzosfer;

Atmosferin en üst katmanıdır. Bu katmanda çok az oranlarda hidrojen ve helyum atomları bulunmaktadır. Bu katmanın kesin sınırı bilinmemektedir. Bu katmanın bir sınırı olmadığından dolayı bu katmandan uzay boşluğuna geçiş sağlanmaktadır.

Atmosfer Katmanları Özellikleri, Atmosfer Katmanları ve Görevleri Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.