Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Katkısı Nelerdir

Bu yazımızda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sosyal bilimlere katkısı nelerdir sizler için araştırdık.

– Atatürk; sosyal bilimlere büyük katkılar sağlamıştır. Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni muasır medeniyet seviyesine çıkarmak için çalışmalar yapmıştır. Atatürk; eğitime, bilime, teknolojiye, sanata, araştırmaya ve öğrenmeye büyük önem vermiştir.

– Atatürk döneminde; Türkiye’den pek çok öğrenci Avrupa ülkelerine eğitim görmek için burslu bir şekilde gönderilmiştir. Bunlar arasında daha sonraları ülkemize katkısı olan Afet İnan, Jale İnan, Burhan Toprak gibi kişiler vardı.

– Atatürk döneminde Sosyal Bilimler alanındaki en önemli çalışmaların başında; Tük Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun faaliyete sokulmasıdır. Ayrıca Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulması ile sosyal bilimler alanında pek çok kişi yetiştirilmiştir.

– Türk Tarih Kurumu 1931 yılında kurulmuştur ve bu kurumun hedefi; Türk Tarihini araştırmak, bilimsel araştırmalar düzenlemektir. Türk Tarih Kurumu yaptığı çalışmaları Belleten adlı dergiside halka bildirilmiştir.

– Türk Dil Kurumu 1932 yılında kurulmuştur. Bu kurumun en önemli amacı; Türk Dilini incelemek, dilimizi yabancı kelimelerden arındırmak ve Türk Dilini daha çok geliştirmektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.