Atatürk’ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Atatürk’ün matematik alanında yaptığı çalışmaların neler olduğunu bu yazımızda sizler için araştırdık.

Atatürk’ün eğitim hayatında en başarılı dersi Matematik dersidir. Öyle ki bu dersteki başarısından dolayı ortaokulda matematik dersinde öğretmenin büyük sevgisini kazanmış ve kendi ismini Mustafa’nın yanına eklemiştir. Böylece ismi Mustafa Kemal olmuştur.
Matematik alanına oldukça önem veren Atatürk bu yönde pek çok çalışmaya imza atmıştır.  Atatürk; matematik terimlerinin Arapça ve Farsça olmasından yakınmış ve halkın anlamakta zorluk çektiğini fark etmiştir.  Öğrencilerin de anlamakta sıkıntı çektiğini görünce 1936 yılında, Dolmabahçe Sarayı’nda, matematik ve geometri alanında genişçe bir çalışma yapmıştır.

Yaptığı çalışmalarda, anlaşılması zor Arapça ve Farsça terimlerin yerine daha kolay kavranabilecek Türkçe sözcükler üretmiştir.
Atatürk’ün keşfettiği terimlerin çoğu günümüzde hala kullanılmaktadır. O’nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştır.
Üçgen, dörtgen, beşgen gibi terimler Atatürk tarafından kaleme alınan “Geometri” kitabı sayesinde Türkçemize kazandırılmıştır.
Atatürk’ün yazmış olduğu bu kitap okullarda da okutulmuştur. 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas’ta bizzat kendiside geometri dersine girmiş ve ders anlatmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.