Atatürk’ün Katıldığı Kongreler Nelerdir

Atatürk’ün görevi süresince katıldığı kongrelerin neler olduğuna kısaca değineceğiz.

Sivas Kongresi; 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14. 00’de Sivas Lisesinde gerçekleşen bir kongredir. Milli mücadelenin fitilini ateşlemek için hazırlanmıştır. Toplantıya teşrif eden Mustafa Kemal açılış konuşmasını da yapar.

Erzurum Kongresi; Erzurum’da bir okulda düzenlenmiştir. Kongreye Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden toplam 56 delege katılım sağlamıştır. Bazı olumsuzluklar her delegenin toplantıya ulaşması engellemiştir. Mustafa Kemal kongreye 48 oy sayesinde başkan olarak atanmıştır. 7 Ağustos tarihine kadar çalışmalar yapılmış ve milli mücadele desteklenmiştir. 12 Haziran 1919’da ise bu kongrenin ardından Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesi’ni hazırlamakla görevli tutulmuştur.

Afyon Kongresi; M. Kemal katıldığı Batı Anadolu’daki son kongredir.

 Pozantı Kongresi; 5 Ağustos 1920 tarihinde yapılan bir toplantıdır. Killikyalılar Cemiyeti’nin desteği sayesinde bu kongre yapılmıştır. M. Kemal’in katıldığı son kongredir. Çukurova ve çevresinin güvenliği ve asayişi sağlanmıştır.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.