Atatürk’ün Etkilendiği Yazarlar Kimlerdir

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün etkilendiği yazarların kimler olduğunu merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Mustafa Kemal Atatürk; yaşamı süresince kitaplara aşırı bir merak beslemiştir. Her daim kitap okumak en başlı hobisi olmuştur. Ulu önderimizin kazandığı zaferlerin bir çoğunda kendi üstün vasıflarına ek olarak okuduğu kitaplarında etkisi çok büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk ömrü süresince tespit edilene göre 4000 civarı kitap okuduğu bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında Mustafa Kemal Atatürk’ün etkilendiği yazarlar ise şunlardır;

Atatürk’ü etkileyen Türk yazarlar şunlardır; Namık Kemal, Mehmet Emin Yurdakul, Sadri Maksudi Arsal, Ahmet Mithat, Abdülhak Hamit Tarhan, Şehbenderzade Ahmed Hilmi, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp’tir.

Atatürk’ü etkileyen yabancı yazarlar ise şöyle; Herbert George Wells, Jean-Jecques Rousseau, Voltaıre, Montesquie, Rene Descartes, Charles Leonard Woolley, Leone Caetani, Alfred Cort Haddon, Davıd Leon Cahn, Joseph De Guıgnes ve Pıttard’dır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.