Atatürk’ün Eğitim Politikaları Nelerdir

Bu yazımızda Atatürk’ün eğitim politikalarının neler olduğunu kısaca ele alacağız.

Atatürk eğitim politikasını çizerken akıl ve bilimi öncü kılmıştır. Eğitim politikalarında batı ülkelerini esas almıştır. Amacı ülkemizi muasır medeniyete ulaştırmaktır. O dönemlerde ülkemiz Yunanlıların işgali altındaydı. Ancak o dönemde bile Mustafa Kemal Atatürk; eğitimin ülke savunması kadar önemli bir olgu olduğunu savunmaktaydı. 15 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da Maarif Kongresi toplanmıştır.

Gerçekleşen bu kongrede Millî terbiye programı çizilmiştir. Millî dehanın gelişmesi için kültür birliği sağlanmıştır. Atatürk geleneksel eğitimin yeni Türkiyeye uygun olmadığı ve gereksinimleri karşılamadığını belirtmiştir. Atatürk ulusal eğitimin yaygınlaşması için; eğitime ve öğretmenlere oldukça büyük görevler düştüğünü dile getirmiştir.

Milli Eğitimin zorunluluğunu savunmuş, eski devrin harflerinden, yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilecek her türlü zararlı etkilerden uzak kalınmasını savunmuştur.  Ayrıca Atatürk yaşamı boyunca okullarda genel bilginin yanında meslekî teknik bilgileri kazandırmasını, ülkemizin ihtiyaç duyduğu eğitilmiş insan gücü yetiştirilmeli ve eğitimin bilime dayalı ve laik bir eğitim olması gerektiğini savunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.