Atatürk’ün Akla ve Bilime Verdiği Önem

Atatürkçülük akımı Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin özü ile meydana gelmiştir bu nedenle de dogmatik unsurdan arınmış ve akılcı dünya görüşü halini almıştır.

Atatürkçülük düşünce sistemi milletimizi daima iyi ve faydalı yola sevk etmiştir ve bu düşünce sisteminde akıl ve bilim hep ön planda tutulmuştur.

Atatürk de akla ve bilime yaşadığı süre içinde önem vermiştir ve yaptığı tüm çalışmalarda aklını ve bilimi kullanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, yapmayı düşündüğü ve tasarladığı tüm çalışmalarını öncelikle akıl süzgecinden geçirmiştir ve akla uygun olan işleri uygulamaya koyarak ülkemizi düşmanların elinden kurtarmış ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaya çalışmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, tıpkı akla verdiği önem gibi bilime de önem vermiştir ve Batı’da bilimin geliştiği dönemlerde Batı’yı örnek almıştır ve böylece bilimsel çalışmalara da yoğunlaşarak ülkemizde bilime de önem vermiş ve önem verilmesini sağlamıştır.

Bunlarla birlikte Mustafa Kemal Atatürk, Batı’ya öğrenciler yollayarak eğitim aldırmıştır ve Batı’nın biliminden faydalanmalarını amaçlamıştır.

Atatürk’ün Akla ve Bilime Verdiği Önem Kısaca Sizlere Bahsettik. Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.