Atatürk Neden Örnek Çiftlik Kurdu

Atatürk neden örnek çiftlikler kurmuştur, Atatürk neden örnek çiftlik kurdu kısaca biliyor musunuz açıklayalım.

Atatürk döneminde yine Atatürk’ün emriyle pek çok çiftlik kurulmuştur ve bazıları günümüzde hala varlığını devam ettirmektedir. Paşa Çiftliği, Ata Çiftliği gibi isimlerle farklı şehirlerimizde kurulan bu çiftlikler tarım bölgelerine kurulmuştur.

Bu çiftliklerin kurulmasının amacı çiftçilere yol göstermek, verimli ürün elde etme yöntemlerini öğretmektir. Bu çiftlikler ile daha hızlı ve düzenli bir çalışma sonucu daha iyileştirilmiş bir üretim yapılır. Bu nedenle de bu çiftlikler daha çok kurulmaya başlanmıştır. Atatürk’ün kurduğu donanımlı çiftliklerde üretim ihtiyaçlarına yönelik birimler bulunmaktadır. Tarımın yanında hayvancılık yapılabilmesi için ahırlar, tarlalar, üretilenleri koyabilmek için depolar içermektedirler.

Bu çiftlikler tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler için bulunmaz üretim alanlarıdır çünkü üretim için gerekli tüm birimler mevcuttur. Elde edilen ürünler direk olarak buradan müşteriye sunulur. Bu nedenle nakliye gibi harcamalar kısılmış olur. Atatürk bu çiftlikleri özellikle toprakları bir bütün halinde birleşip kullanılmasına dikkat etmiştir,  bu şekilde büyük alanlarda kurulabilmiştir.

Türkiye’de eski zamanlarda tarım alanları miras ile aktarılarak kardeşler arasında pay edile edile küçük kalmış ve bu da üretimin daha parça parça ve az olmasına neden olmuştur. Atatürk büyük çiftlikleri kurarken de bu konuya dikkat çekmiş ve toprakların bütün olarak kullanılmasını istemiştir. Bu şekilde verimli, üretim yapılabilmiş ve halk kazançlı çıkmıştır. Modern tarımın ilk örnekleri olan bu çiftliklerin dışında kanunlar ile de toprakların bölünmesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.