Atatürk Ne Zaman Kaç Yaşında Cumhurbaşkanı Olmuştur?

Aşağıda Atatürk ne zaman kaç yaşında cumhurbaşkanı olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Milli Mücadele’nin başlamasında ve örgütlenmesinde etkin rol oynamıştır. Cumhuriyete giden yolda önemli kararlar alınmasında pay sahibidir. Samsun’a çıkışı, Amasya’da genelgenin yayınlanması, kongrelerin yapılması ve meclisin kurulması cumhuriyetin ilan edilmesini hızlandırmıştır.

Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilan edilmesini sağlamıştır. Kurucu cumhurbaşkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında 42 yaşında cumhurbaşkanı olmuştur. Mustafa Kemal, on beş sene cumhurbaşkanlığı yapmıştır. 1923 – 1938 yılları arasında iktidarda kalmıştır. Mustafa Kemal, en önemli devlet adamlarından biridir. Kurucu önder olarak cumhuriyetin temellerini oluşturmuştur. Mustafa Kemal, siyasi dehası ile tanınan bir lider olmuştur.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Atatürk Ne Zaman Kaç Yaşında Cumhurbaşkanı Olmuştur? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Kırşehir birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.