Atanacak Olan Öğretmenler 41. Tercihi İşaretlemek İstemiyor

Önümüzdeki günlerde Bakanlık tarafından 37 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Atama bekleyen binerce öğretmen ise bu konuda oldukça endişeli ve kafası karışık durumda. Özellikle de sıralamada sonda bulunan öğretmen adaylarının belki de tek şansı olan 41. Tercih bu öğretmenlerin kara kara düşünmesine sebep oluyor.

Sıralamalarda sonda bulunan öğretmenlerden özellikle de bayan adaylar Doğu illerinde yaşanan olaylar nedeni ile oldukça endişeli. Bununla birlikte tercih yapacak olan tüm öğretmenlerin doğu illerine gitmek istemedikleri son zamanlarda yayılan haberler arasında. Hem doların artması hem de devlet bütçesindeki yük sebebi ile bu yıl şubat ayında atama yapılmaması da öğretmenleri en çok endişelendiren durumlar. Bu sebeple öğretmenler bir taraftan atanamamaktan korkarken bir taraftan da Doğu illerinde yaşanan olaylar sebebi ile bu bölgeye gitmek istemiyor.

Hal böyle olunca en çok netleşen durum ise bu yıl atamalarda büyük kaymaların yaşanabileceği yönünde. Bu yılki 37 bin öğretmen atamasında tahminlere göre sınıf öğretmenliğinde 150’den, İngilizce öğretmenliğinde ise 100’den fazla kayma yaşanacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.