Aşure Günü Ne Zaman 2013

Muharrem ayının bir diğer adı Aşure ayı diye bilinir. Peki aşure günü ne zaman ? Bu sene aşure günü 13 kasım 2013 Çarşamba gününe denk gelmiştir. Bu ayın amacı ve faziletini bilmeyenler için bilgiler derledik. İşte aşure ayının önemi;

Aşure Gününü Oruçlu Geçirmek İsteyenler 12 Kasım Salı Gecesini 13 Kasıma Bağlayan Gece Sahura Kalkacaklardır. Bu şekilde 13 Kasım Çarşamba günü oruçlu olunmuş olacaktır.

Aşure Ayının Önemi ve Fazileti :

aşure günü ne zamanPeygamber’imizin Medine’ye göçü Muharrem ayındadır. O dönemde Muharrem ayının 1o. günü Yahudiler oruç tutarmış. Peygamber Efendimiz merak etmiş ve oruçlarının nedenini sormuş, yahudiler ise şöyle cevap vermiş ” Biz İsrail oğulları Muharremin 1o. günü Hz. Musa sayesinde kurtulmuşuz. Bu sebeple her yıl bu günde oruç tutarız’’ demişler.  Bu yanıt üzerine Peygamber efendimiz şöyle cevap vermiş ”Hz. Musa bana sizlere olduğundan çok daha yakındır, çünkü o benim kardeşim sayılır. Eğer o gün o oruç tutmuşsa ben ve ümmetimde tutmalıyız” demiştir. Ancak biz Müslümanlar yahudilerden ayrılmak için bu ayın başından, ortasından ve sonundan 3’er gün oruç tutmayı adet edinmişiz. Bu ayın 10. günü ise Aşure günüdür.

Aşure pişirmenin dini bir belgesi olmasa da adetlerimize göre her sene hiç aksatmadan yapar ve dağıtırız. Bu sayede Müslümanlar arasında dayanışma ve kaynaşma artar. Muharrem ayında şöyle büyük bir hadiseyi de yaşanmıştır; bu olay Hz. Hüseyin efendimizin şehitlik mertebesine ulaşmasıdır. Muharremin 13. gününde Hüseyin efendimiz ile önderliğini yaptığı 72 kişi şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Ayrıca Muharrem ayının ilk günü hicri yılbaşı olarak değerlendirilir. Hicri yılbaşı kararını Hz. Ömer zamanında İslam tarihini belirtmesi amacıyla Hz. Ali efendimiz vermiş, Peygamberimizin hicreti gerçekleştirdiği zamanı esas kılmışlardır.

2013 Aşure Günü Ne Zaman, Aşure Günü Hangi Gün Konusunda Bilgiler Verdik.

Aşure Günü Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.