Aşure Ayı Ne Zaman 2013

2013 Aşure Ayı Ne Zaman Başlıyor, Aşure Ayı Ne Zaman 2013 Tarihi hangi Gün

Aşure ayı 2013 senesinde 4 Kasım Pazartesi günü başlamaktadır. Yani Muharrem ayının ilk günü Aşure ayı başlamaktadır. Bu mübarek ay aynı zamanda yeni yılın başlangıcıdır. Bu ayın başlangıcının oruçla geçirilmesinde bir çok fazilet vardır.

Hicri yeni yılın başlangıcı olan bu günü elimizden geldiğince ibadetle geçirmeliyiz. Bu gün ve devam eden Muharrem ayının ilk 10 günü oruç tutmak oldukça faziletlidir. Aşure ayı boyunca diledikleri kadar oruç tutanlar sene boyunca mükafatlandırılacaklardır. Allah’ın izniyle oruç tutanlar sene boyunca güzelliklerle karşılacaklardır.

Aşure ayı kapsamında Perşembe,Cuma,Cumartesi günlerini art arda oruçlu geçirenlere 900 yıllık nafile sevabı yazılır. Yine Muharrem ayının birinci gününden, 10. gününe kadar geçen süre zarfını oruçlu geçirmek ve 10. gün yani oruç bitiminde de aşure pişirip dağıtmak oldukça faziletli bir ibadettir.

Bu oruç konusuyla alakalı Peygamber Efendimiz şöyle bir hadise yaşamıştır. ”Peygamber Efendimiz aşure ayının 9 günü seferde bulunduğu için sadece 10. gün oruç tutmuş ve sağ kalırsak Allah’ın izniyle seneye 9.günü de tutarız” demiştir. Aşure boyu boyunca tesbih namazı kılmak oldukça önemlidir. Özellikle Muharrem ayının 9. ve 10. günlerinde birer teşbih namazı kılmak tavsiye edilmektedir.

Aşure Tarifi İçin Tıklayın

aşure nasıl yapılır

Aşure Ayı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.