Astımı Olanlar Bu Habere Dikkat

Astımı Olanlar Klimaya Dikkat

Çocuk alerji ve göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Filiz BATUR klimaların etkilerin konusunda bilgilendirmede bulundu. Özellikle astımı ve alerjik nezleleri olan çocukların klima altında kalmasının çok olumsuz olduğunu ve bu durumun akciğerlerde zedelenmeye neden olarak öksürüğü arttıracağını söylemiş.

Ailelerin çocuklarda astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalık sahibi çocuklar konusunda klima konusunda daha dikkatli olması gerektiğini söylemekte, filtrelerin daha sık aralıklarla temizlenmesi gerektiğini ve temizlenmediği taktirde klima içinde akarların, küfün birikerek durumu daha da kötü yapacağını belirtti.

Astım ve alerjik nezlesi olan çocukların klima altında asla durmamaları gerektiğini söyledi ve klima içinde yerleşen legionella pneomonia bakterilerinin havaya yayılarak daha kötü olmalarına sebep olacağını belirtti bu yüzden klima temizliğinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Klima altında kesinlikle uyunmaması gerektiğini de belirten Batur klima altında çok kalmayarak akciğerlere kalıcı hasar vermekten kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.