Astigmatizm Nedir

Astigmat nedir, Astigmatizm ne demek anlamı açıklaması

Astigmatizm, mercek ve optik sistem­lerde ortaya çıkan geometrik aberasyon­lardan biridir. Ayrıca bu olaya göz mer­ceğinde de rastlanır.

Optik sistemler, bir cismin görüntüsü­nü yine bir cisim olarak vermiyor ise bu sistemlerde astigmatlık kusuru vardır de­nir. Bu kusur, genel olarak küresel ayna­ya eğik olarak düşen ışınlarda kendini gösterir. Küresel ayna kendisine gelen ışık demetine karşı, konik (çember, elips v.b.) olmayan bir ışık yansıtır. Bu ışınlar, ayrı düzlemlerde birbirine dik olan odak doğruları adı verilen iki doğruda birleşir­ler. Bundan dolayı, tek bir nokta yerine iki noktası oluşur ve görüntü net olmaz.

astigmatizm

Bu kusurun meydana gelmemesi için, ışık ışınları demetinin optik eksene az eğimli olarak düşmesi ve ayna açıklığı­nın çok küçük olması lazımdır. Bu kusur, Anastigmat adlı özel mercek türleri ile gi­derilir.

Astigmatlık kusuru ayrıca göz merce­ğinde de görülür. Bu kusur, saydam tabaka ile göz billurunun yüzeyleri gözün optik ekseni etrafında dönmemesinden ileri gelir.

Astigmat bir göz, belli bir doğrultuda sıralanmış noktaların görüntülerini; net olarak görür, fakat buna dik olan başka bir doğru üzerindeki noktaları ise net göre­mez, kendine mahsus boyut ve biçimde bir leke şeklinde görür. Astigmatlık, silindirik yüzlü merceklerle ya da silindirik ve yuvarlak camların bir­leşmesi sonucu yapılmış sistemlerle gi­derilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.