Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı

Günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız ” Aslan yattığı yerden belli olur” atasözünün anlamına bu yazımızda kısaca değineceğiz.

İnsanların yaşamlarını sürdürdüğü yerler, hayatsal faaliyetlerini sürdürdükleri mekanlar onların nasıl bir kişi olduğunu belirtir. Kişi yapmış oldukları davranışları ile karakterini karşısındakine yansıtır.
Kirli ve özensiz olan kişiler gerçek hayatlarında tıpkı bu şekilde hayat sürmektedir. Kişinin temizliği neyse yapabilecekleride o kadardır. Çünkü kendine özen göstermeyen hiçkimseye ve hiçbişeye göstermez.

İnsanların kişilikleri ile daima oldukları mekanlar arasında bir ilişki vardır. Bir kimsenin kişiliği çalıştığı iş yerinin özelliğinden; yaşadığı evin temizliğinden, düzeninden belli olur.

Bir kişinin yaşadığı yer o kişinin aynasıdır. Yaşadığı yeri gözlemleyerek o kişinin temizlik ve düzeni hakkında bilgiler edinebiliriz. Kullandığı eşyalar, giydiği elbiseler temiz ve düzenli ise, o insanın kişiliğinin olumlu olduğunu anlamalıyız. Temizliğimize çok özen göstermeliyiz. Çünkü başka kişilerde bizi temizliğimiz ile ölçüyor olabilirler. Uygar bir insan olabilmemiz temiz ve sağlıklı olmamız gereklidir.
İnsanı tanımak için değişik kıstaslara bakabiliriz. Kişileri kimi zaman kurduğu arkadaşlıklardan, kimi zamanda yaptığı işlerden tanıyabildiğimiz gibi, yaşadığı yere gösterdiği özenden de tanımamız mümkündür. Çünkü temiz ve tiziz insan, çevresinin kirli ve düzensiz olmasını istemez, böyle bir durumdan huzursuz olur. Başkalarının yaşadığımız yere göre bizi kötü değerlendirmelerini istemiyorsak, üstümüze başımıza, kullandığımız eşyalara ve yaşadığımız yere özen göstermeliyiz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.