Askerlik Başvuru İşlemleri Daha Kolay

Askerlik başvuru işlemleri daha kolay hakkında bilgi kısaca

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz askerlik ile yükümlü kişilerin işlemlerinde kolaylık sağlayacak yeni bir sistem geliştirildiğini açıkladı. Askere alma işlemlerinin yürütüldüğü sistem yeniden yapılandırılıyor.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yeni bir proje ile ön plana çıkacağını belirtti. Askere alma işlemlerinde ortaya çıkan problemlerin ortadan kaldırılması, belge eksikliklerinin kontrol edilebilmesi, internetten askerlik işlemlerinin takibi ve yoklama, erteleme gibi kontrolü hedeflendi.

MHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri askerlik konusunda bir soru önergesi sunmuştu. Yılmaz ise bu önergeye MSB Askere Alma Daire Başkanlığı (ASAL) ile askerlik şubeleri arasında bilgi aktarımının elektronik ortamda yapıldığı şeklinde cevap verdi. E-devlet platformu üzerinden asker sevkiyat işlemleri, randevu alma, askerlik durum belgesi alma, sevk öncesi hazırlık işlem ve belgeleri, sınıflandırma, bakayaların ülke genelinde aranmasının sağlanması, öğrencilerin askerlik durumlarının takibi gibi işlemler yapılabiliyor.

Daha Da Kolaylaşacak

Bu sistem daha da geliştirilecek ve ASAL Daire Başkanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yönlendirmesi ile MSB Modernizasyon projesi ile adı altında çalışılacak. Bakan Yılmaz konu ile ilgili mevcut MSB’nin geliştirileceğini ve belge eksikliklerine ait sorgulamaların yapılabilmesi, yurtdışında yaşayan vatandaşların askerlik ile ilgili işlemlerini rahatlıkla yapabilmesi, tescil belgelerinin sunumu vatandaşların terhisleri konusunda vatandaşların yaş sınırından çıkıncaya kadar yoklama ve erteleme işlemlerinin internet ortamından yürütülebilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Askerlik Başvuru İşlemleri Daha Kolay Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.