Askeri Liseye Nasıl Gidilir

Askeri liseler subay olarak kahraman Türk askerinin yanında eğitim alma ve bu yönde bir iş hayatına sahip olmak için eğitim yerleridir.

Çoğu genç askeri liselere gitmek istemektedir. Pek çok genç çok çalışıp yüksek rütbeli bir komutan olmayı hayal eder. Elbette bu inanç ve çok çalışma ile mümkündür. Başarının sırrı da budur. Askeri liseye giren birinin de yapması gerekenler tam olarak böyle sıralanabilir. Elbette askeri liseye girmeden önce de bunları yapıyor olmalıdır.

Yazılı sınavlar askeri liseye girmenin ilk aşamasını oluşturur. Gerekli başvuruyu yapar ve sınav harcı olan 45 TL’yi ziraat bankasına yatırırsınız. 100 adet soru çoktan seçmeli olarak adaylara yöneltilir. Bunlar 25’er soru olmak üzere Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik alanlarında sorulardır.

Sınavdan 70 ve 80 arasında puan almayı başarırsanız Kara’yı kazanmışsınız demektir. 80-90 aralığında bir puanınız varsa Kara’nın yanında Deniz’e de girme şansınız vardır. 90 ve 100 puan arası da hepsine girebilmektedir ve ayrıca Hava’yı da kazanmıştır.

Sınavlardan bu puanları alabilen kişiler tercih edebildikleri yerler arasından bir tercih yapmadan önce spor mülakatlarına yönlendirilirler. Burada barfiks, mekik, uzun atlama, koşu gibi testler mevcuttur.  Adayın genel sağlık kontrolleri de yapılır ve askeriyeye uygun olması beklenir. Bunlardan sorunsuz geçen kişiler sözlü mülakat aşamasına geçerler. Mülakatı da tamamlayanlar artık puanının yettiği ve tercih ettiği askeri liseye kayıt yaptırabilir.

eokul-meb.com

14 yorum

  1. merhaba şuanda lissede hiç kalmamış olsaydım universite 1 dim ama lisse birde 2 yıl kaldigim icin dışardam okumam gerekdi devler 2 yıl hak veriyormus suanda bende dışardan okuyorum lisse 2 yi 1999 doğumluyum katıla bilirmiyim acaba?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.