Aşık Veysel Hayatı Kısaca

Aşık Veysel Hayatı Özet, Aşık Veysel Hayatı Kısaca Bilgi

25 Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. Bir halk ozanı olan Veysel Şatıroğlu 21 Mart 1973 de vefat etmiştir.

Sivas ilinin Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi Aşık Veysel. Daha 7 yaşında yakalandığı çiçek hastalığı sol gözünü aldı ondan. Bir talihsizlik ise sağ gözüne mal oldu Veysel’in. Babasının oyalanması için aldığı sazla o başka ozanların türkülerini çaldı ilk olarak. Taki 1933 de Ahmet Kutsi Tecer ile tanışana dek. Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikiyle artık kendi sözlerini yazıp çalmaya başladı. Türk Edebiyat dünyasının son zamanlarda ki en büyük ozanlarından biri oldu. Sazıyla yurdu dolaşarak köy enstitülerinde saz hocalığı yaptı. 1970 li yıllarda ise  Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar  gibi sanatçılar eserlerini derleyerek daha da yaygınlaşmasını sağladılar. Doğduğu ilçede her yıl adına şenlikler düzenlenmeye başladı.

Eserlerinde hep sade bir dil kullandı. Dili kullanmada usta aynı zamanda yöntemi gösterişsizdi. Buna rağmen kusursuz bir yöntemi vardı. Eserlerinde hep bir çatışma vardır. Yaşama sevinci ile hüzün, iyimserlik ve umutsuzluk işlediği başlıca çatışmalardı. Kimi zaman doğadan  kimi zaman toplumsal olaylardan kimi zaman dinden kimi zaman siyasete yönelttiği ince mesajlı şiirler yazdı.Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970)  şiir kitaplarıyla eserleri bir araya geldi. Vefatından sonra ise ‘Bütün Şiirleri’ (1984) kitabıyla tüm eserleri bir araya getirildi.

Aşık Veysel

Aşık Veysel Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

13 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.