Aşık Veysel Hayatı Kısa

Aşık veysel hayatı kısa

25 Ekim 1894’te Sivas Şarkışla’da dünyaya gelen Aşık Veysel Şatıroğlu gelmiş geçmiş en önemli halk ozanlarından biridir.

Sivas-Şarkışla’nın Sivrialan adlı köyünde çiftçi bir anne babanın oğlu olarak dünyaya gelen Aşık Veysel, Türk kültürüne özgü birçok türküye imzasını atmıştır. Küçük yaşlarda saza olan yeteneği ile ön plana çıkmıştır. Sazı tek başına öğrendiği söylentileri vardır. Ahmet Kutsi Tecer, onu yüreklendiren ve yeteneğini geliştirmesi için fırsat tanıyan kişi olmuştur. Ardından Anadolu’yu gezerek halk ile buluşmuş, halkın da büyük beğenisini kazanmıştır.

7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle sol gözünü kaybetti. Ardından büyük bir talihsizlik ile sağ gözünü de kaybeden Veysel’in engeli yeteneğini de engellememiştir. Ünlü Türk ozanının yüzlerce eserinden bazılarını 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi ünlü isimler söylemiştir. Sazımdan Sesler ve Dostlar Beni Hatırlasın kitaplarında tüm şiirleri toplu halde yer almaktadır. Onun ölümünden sonra hatırasını yaşatmak amacıyla hazırlanan kitapta da eserlerinden bazıları derlenmiş ve yayınlanmıştır. Sanatçı 21 Mart 1973’te hayatını kaybetmiştir. Tanınmış türküleri Dostlar Beni Hatırlasın, Benim Sadık Yarim Kara Topraktır, Gidiyorum Gündüz Gece gibi türküleridir.

asik_veysel

Aşık Veysel Hayatı Kısa İngilizce Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.