Ashabı Suffe Nedir

Ashabı Suffe Nedir, Ashabı Suffe Kimlerdir Kısaca Bilgi

Ashap arapçada sahip, arkadaş anlamına gelmektedir, sufffe ise eyvan, sed, sofa anlamlarında kullanılmaktadır. Hicretin ardından Medine de yapılan mescidin yakınında ki bilim ve eğitim ile uğraşan müslümanlara verilmiş isimdir.

SUFFE’NİN MEYDANA GELİŞİ VE SUFFE DE YAŞAYANLAR

Hicretten sonra mescid yapılmasının ardından eğitim ve öğretimi sağlayacak bir yapıya ihtiyaç olduğunu farkeden Hz. Muhammed mescidin hemen yakınına yapılan bir binayı bu amaçla kullanmıştır.
Bulundukları yer itibariyle islamiyeti yaşama imkanı bulunmayıp göçenler , kalacak yeri olmayanlar, eğitim gören öğrenciler kendilerine verilmiş suffe de kaldıklarından ötürü Ashab-ı Suffe adını almışlardır

ÖNEMİ
Suffe ilk islam üniversitesi olarak kabul edilir. Buraya gelenler peygamberin yaptığı medreseden ilim ve irfan almaya gelmiş seçkin kişilerdir.
Peygambere yakın olmasından ötürü bir çok hadisi görme, duyma fırsatı yakalamışlardır. En çok hadis almış olan kişilerin suffe ashabı’ndan çıkması şüphesiz ki peygamberle beraber yaşamanın ve islamiyetin bilime verdiği önemin sonucudur.

Ashab-ı Suffe islamiyetin yayılmasında önemli rol üstlenmiştir. Medine dışına müslümanlığın öğretilmesinde burada ki öğretmenler gönderilmiştir. Medineye peygamber efendimizi görmeye gelenler ise kalacak yer olarak burayı seçmiş ve kendilerine verilen eğitimler de yine Ashab-ı Suffe görev almıştır.

Ehl-i suffe sayısı gelen yeni öğrencilerle , evlenen kişilerle sürekli sabit kalmamış değişiklikler göstermiştir. Suffe de yatılı olmayan öğrencilerle beraber kişi sayısı dönem dönem 400 kişiyi bulmuştur.

Ashabı Suffe Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.