Artvin Nüfusu

Son verilere göre Artvin nüfusu 2018 2019 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Artvin nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Artvin topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. Artvin Nüfusu 2012 2018 2019 TÜİK Resmi Bilgi:

2018 2019 Son Nüfus Sayımına Göre Artvin Nüfusu : 167.082

artvin

Artvin Hakkında Bilgi:

Artvin ilimiz Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde Doğu Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Artvin’in Karadenize kıyısı olmakla birlikte Gürcistan ile de sınır komşusudur.Konumu Karadeniz’in tam kuzeydoğu köşesine denk gelir. Artvin’in doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum ve batısında ise Rize vardır. Toplamda 8 ilçeye sahiptir. 2009 Nüfus verilerine göre 165.580 kişiyle Türkiye’nin en kalabalık 75. ili ünvanına sahiptir.Yüzölçümü olarak ise 55. il olarak diğer iller arasında yerini almıştır.

Anadolu’nun diğer bölgelerinden net bir şekilde ayrılan Artvin’in yüzey şekilleri engebeli olmakla birlikte iklim çeşitliliği de çoktur.1956 ‘ya kadar adını Çoruh nehri’nden almış boğaları ile ünlü bir şehir olarak da bilinir.Artvin’in %55’i ormanlıktır ve Murgul’da bakır madeni bulunur. Artvin nüfusu Gürcü,Kıpçak ve Lazlar’dan meydana gelir.

Önemli milli parkları vardır. Bunlar şavşat, karagöl sahara ve borçka karagöl milli parklarıdır. Biyosfer rezerv alanı olarak Türkiye’deki tek yer olan Camili yöresi Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür örgütü tarafından bir dünya mirası olarak değer görmektedir.

Son Nüfus Sayımına Göre Artvin Nüfusu : 167.082

Artvin Nüfusu ve Artvin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.