Artık O Ölçümlere İnternetten de Bakabileceğiz

Elektromanyetik alanlarda oluşan enerji şiddeti internette yayınlanmaya başlandı. Baz istasyonlarında yapılan ölçümlerde ortalama olarak 0.1-5 volt/metre kadar elektromanyetik değer bulundu.

Baz istasyonları günümüzde etkisi her yere ulaşan oluşumlardan biri. Olumsuz etkileri olması nedeniyle baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar belirli bir değerde tutulmaya çalışılıyor. Türkiye ise bu konuda diğer ülkelere göre 4 kat daha güvenli. Ayrıca yeni atılan adımla güvenliliği artırıyor. Artık baz istasyonları tarafından yayılan elektromanyetik alan internetten paylaşılacak. Bu değerlerin ölçülüp internette yayınlanması için Elektromanyetik Alanları Sürekli İzleme Sistemi (ESİS) Projesi geliştirildi. Bu proje kapsamında ölçerler Türkiye’de belirli yerlerden ölçüm yapacak ve internetten tüm değerler canlı olarak yayınlanacak. Ölçüm aletleri şimdilik İstanbul Taksim, Ankara Kızılay, İzmir Konak gibi merkezi yerlere yerleştirildi. Burada baz istasyonları nedeniyle oluşan elektromanyetik etkiler anlık olarak ölçülüp internetten vatandaşlarla paylaşılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen projede Başkan Tayfun Acarer dünyada limit değerin 41 volt/metre olmasına rağmen Türkiye’de 10 volt/metre değer ölçüldüğünü belirtti. Bu değer Türkiye için oldukça sevindirici.

Hastane Okul Yakın Takipte

Tüm kamu tarafından ölçüm sonuçları ema-olcum.btk.gov.tr/ adresinden takip edilebilecek. Ölçüm cihazları efektif olması açısından sık kullanılan okul, hastane, cadde gibi yerlere kuruldu.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.