Armonyum Nedir

Armonyum çalgısı hakkında bilgi, armonyum nedir

Armonyum Müzik Aleti ve Özellikleri

Armonyum, kamışlı org olarak da bili­nir, serbest kamışlı, tuşlu bir çalgıdır. İki ayak pedalıyla harekete geçirilen körü­ğün ürettiği hava akımının, basıncı ayar­layan bir hava deposundan geçtikten son­ra, bir uçları metal çerçeveler içindeki yivlere vidalanmış metal kamışları titreştirmesiyle ses elde edilir. Ses boruları yoktur; sesin perdesi kamışların boyuna bağlıdır.

armonyum

Değişik kamış dizileri, değişik ses renklerini üretir. Üretilen sesin niteliği, her bir kamışı çevreleyen ses odacığının boyutuna ve biçi­mine göre değişir. Örneğin küçük ses odacıklarından güçlü bir titreşim ve keskin bir ses elde edilir. Sesin şiddeti ya dizle kontrol edilen bir valf tarafından ya da doğrudan doğruya körüğün pedalları aracılığıyla hava­nın depoya uğramadan geçmesini sağlaya­rak denetlenir. Armonyumun ses genişliği dört ile beş oktav arasındadır.

Armonyum grubundan ilk çalgı olan fizar- monikayı 1818’de Viyana’da Anton Haeckl icat etti. Haeckl fizarmonikayı 1770’lerde Rusya’ya getirilen ve sheng olarak adlandı­rılan bir Çin ağız armonikasından esinlene­rek yaptı. Serbest kamışı Avrupa’ya tanıtan bu çalgı, fizikçilerin ve müzikçilerin ilgisini çekti. John Green’in yaptığı seraphine gibi değişik armonyum türleri geliştirildiyse de bunlar sonradan unutuldu. Alexandre Debain 1840’ta Paris’te bir armonyum üret­ti. 1850’den sonra Paris’te Victor Musel ve ABD’de Jacob Estey çalgıyı geliştirdiler.

1930’larda elektrikli orgların yapılmaya başlamasına değin armonyum evlerde ve kiliselerde yaygın bir çalgı olarak kullanıldı. Fransız César Franck ve Louis Vierne’in armonyum için birçok besteleri vardır. Antonin Dvorak da iki keman, viyolonsel ve armonyum için bir dörtlü bestelemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.