Arkadaşlık Aslında Genlerimizde Varmış

Arkadaşlık tahmin edilebileceği gibi biyolojik bağ barındırmayan bir müessese. Amerika Birleşik Devletleri insan genomu üzerinde araştırmalar yaparken arkadaş kişilerin genetik olarak birbirlerine benzerlik gösterdiğini tespit etti.

Araştırma 1 buçuk milyon genetik varyasyon işaretleyicisine dayalı olarak yapıldı. Framingham Heart Study isimli bilimsel çalışmada herhangi bir akrabalık bulunmasa da seçtiğimiz arkadaşların diğer insanlara göre bizlerle daha fazla oranda ortak DNA içerdiği saptandı.

Araştırmanın başkanlığını Yale Üniversitesinden Prof. Dr. Nicholas Christakis ve California Üniversitesinden Prof. Dr. James Fowler yürüttü. Araştırmanın yayımlandığı ilk bilimsel dergi ise Proceedings of the National Academy of Sciences oldu.

Araştırmacılar bu araştırmanın arkadaşlık ilişkileri ve genetik ayrıntı seviyesi açısından en büyük veri kümesini meydana getirdiğini belirtiyor. Veri bankasında buldukları 1932 adet belirgin kişilik gösteren şahıslara odaklanıldığı araştırmacılar tarafından ifade edilenler arasında.

Veri tabanındaki şahıslar ilk önce “akraba olmayan ve birbirini tanımayan” ve “akraba olmayan ama arkadaş olan” çiftlere ayrıldı. Genetik kıyaslama bu gruplar üzerinden yapıldı. Soy ağaçları incelenerek en tutucu teknikler ile çiftler arasında uzak akrabalık var mı yok mu tespit edildi. Sınıflandırma sosyal ilişki seviyesine göre yapılmış oldu.

Bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre arkadaşlar arasındaki genetik benzerlik üçüncü kuşaktan aynı büyükbaba ve büyükanneyi paylaşıyormuş kadar yakın. Bunun başka bir ifadesi de dördüncü göbekten kuzen olmak anlamına geliyor. Sayısal olarak da genlerin %1’inin birbirini tuttuğunu gösteriyor. Bu oran konu hakkında bilgisi olmayanlara çok az gelebiliyor fakat Christakis bunun bilim için çok büyük oranda bir genetik benzerlik anlamına geldiğini söylüyor.

Bu araştırma aynı zamanda yeni arkadaşların ileride ne kadar sıkı, güvenilir birer arkadaş olacağını da ortaya koyabiliyor. Eğer aralarındaki gen uyumu %1 civarında ise iyi arkadaş olabilecekleri anlamına gelebiliyor. Buradan yola çıkarak bilim adamları genetik bir arkadaşlık puanlama sistemi üzerinde çalışıyor.

Bunun bir benzerinin daha önce obezite üzerinde yapıldığını ifade eden araştırmacılar, obeziteye neden olabilecek genlerin oranına göre bir puanlama uyguladıklarını ifade ediyor.

Arkadaşlar arasında %1 civarında genetik benzerlik olduğunu ifade ettikten sonra bunun hangi gen kümelerinde daha fazla saptandığını da söyleyen araştırmacılar, koku alma duyusunu denetleyen genlerin en fazla benzerliği taşıdığını bildiriyor. Tam tersi olarak bağışıklık sisteminin denetçisi olan genlerde de büyük farklılık gözleniyor. Uzmanlar bu araştırmanın karı kocalar ile ilgili  yakın zamanda yapılan bir başka araştırmaya ışık tuttuğunu da belirtiyor.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.