Arif Nihat Asya Hayatı

Türk tarihinde saymakla bitmeyen bir çok tarihe adını altın harflerle kazıtmış şairler, yazarlar ve bilim adamları vardır. Bu yazımızda bunlardan biri olan Arif Nihat Asya hayatı kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

7 Şubat 1904 tarihinde İstanbul’da gözlerini dünyaya açan Arif Nihat Asya, 1975 senesinde Ankara’da hayata gözlerini yummuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunu olan yazar, Ankara, Adana, Mersin gibi şehirlerde ve Kıbrıs’ta Türkçe öğretmenliği görevi yapmıştır. 1950 senesinde Adana mebusu olarak meclise adım atan Asya, meclis hayatından sonra Türkçe öğretmenliğine dönüş yapıp 1963 senesinde emekliliğini isteyerek emekli olmuştur.

Edebiyat alanında öğrenimini tamamlayan ve uzun yıllar boyunca Türkçe öğretmenliği yapan ünlü şair Arif Nihat Asya’nın şiirleri; Yeni İstanbul, Babıali ve Sabah gazetelerinde yayımlanmıştır. Rubaileri ile meşhur olan ünlü şair, ilerleyen zamanlarda rubailerin toplandığı beş kitabı yayımlanmıştır. Şiirlerini hece ölçüsü ve serbest ölçü ile kaleme alan Arif Nihat Asya, genellikle Ulusal, yurt varan şiirleri kaleme almıştır.

Arif Nihat Asya Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.