Anton Denikin kimdir

Anton İvanoviç Denikin biyografi hayatı hakkında bilgi, Anton İvanoviç Denikin kimdir

Anton Denikin, Doğum tarihi 16 Aralık 1872, Varşova yakınları, Rus Çarlığı – Ölüm tarihi 8 Ağustos 1947, Ann Arbor, Michigan, ABD), Rus İç Savaşı’nda (1918-20) Bolşe­viklere karşı savaşan Beyaz Ordu’nun güney cephesi komutanı olan Rus general.

Rus İmparatorluk Ordusu’nda profesyonel bir askerdi. 1904-05’te Rus-Japon Savaşı’n­da ve 1914-16 arasında I. Dünya Savaşı’n­da çarpıştı. Romanov hanedanını deviren 1917 Şubat Devrimi’nden sonra, geçici hü­kümetin başkomutanlığa getirdiği Mihail Alekseyev’in kurmay başkanı oldu. Ama hükümetin ordu içinde disiplini sağlayama­ması nedeniyle kısa zamanda düş kırıklığına uğradı. Temmuzda siyasal nedenlerle göre­vinden alındı.

Kerenski tarafından aynı zamanda Kuzey­batı Cephesi komutanlığına getirilen Deni­kin, bu görevdeyken General Lavr G. Kornilov ile yakın ilişki kurdu. Ağustos 1917’de geçici hükümeti yıkarak yerine askeri bir diktatörlük kurmak amacıyla gizli planlar yapmaktan ötürü Kornilov ile bir­likte tutuklandı. Ancak, Denikin ve Korni­lov 1917 Ekim Devrimi’nden sonra hapisten kaçarak güneyde Don bölgesinde izlerini kaybettirdiler. Kornilov burada, General M. V. Alekseyev’in yeni örgütlediği Beyaz Ordu’nun komutanlığını üstlendi.

Nisan 1918’de Kornilov’un öldürülmesi üzerine Denikin, ülkenin güneyindeki Be­yaz Ordu’nun komutanı oldu. 1919’un ba­şında Kafkasya’nın kuzeyinde denetimi ele geçirmişti. Mayısta büyük bir saldırı düzen­leyerek Ukrayna üzerinden Moskova’ya doğru ilerledi. Ama Ekim 1919’da, Mosko­va’dan 402 km uzaklıktaki Oryol’da Kızıl Ordu karşısında yenilgiye uğradı ve dağılan ordusunun bir bölümüyle birlikte Novoros- siysk’e çekilmek zorunda kaldı. Ordusunun geri kalan bölümü ise Mart 1920’de Kırım’a çekildi. Anton Denikin, Nisan 1920’de komutanlığı General Pyotr N. Vrangel’e bırakarak Fransa’ya yerleşti. Burada Oçerki ruskoy smuti adlı anılarını yazdı. 1945’te ABD’ye göç etti ve orada öldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.