Antisiklon Nedir

Antisiklon nedir kısaca coğrafya, Antisiklon ne demektir

Normal şartlarda havanın 1 cm2‘lik yü­zeye yaptiğı basınç, 76 cm yükseklikliğin- deki civanın ağırlığına eşittir. 1033 gram olarak ifade edilen bu basınca, normal ba­sınç denir. Bundan daha fazla olan basınç alanlarına yüksek basınç alanı-Antisiklon alanı denir.

Antisiklon alanlarındaki hava şartları ge­nellikle soğuktur, kurudur, bulut azdır ve­ya hiç yoktur. Soğuk hava ağır olduğun­dan hareket yukarıdan aşağı doğrudur. Ya­ğış ihtimali azdır, çünkü aşağı inen hava ısınarak doyma noktasından uzaklaşabi­lir ve yağış olmaz. Dünya üzerinde bazı an­tisiklon alanlarının yerleri hemen hemen sabittir. Sabit antisiklon alanları şunlardır:

a) Dönencelerle 30-35 derece kuzey ve güney paraleller boyunca yüksek basınç alanları vardır. Buna sebep karalarla de­nizlerin mevsimlik sıcaklık farkı ve okya­nuslardaki soğuksu akıntılarının etkileridir, üst alizelerin 30-35 derece paralellerinde yığılıp soğuk hava getirmesidir.

b) 60 derece paralellerinden sonra her iki yarımkürede kutup bölgelerine yerleş­miş yüksek basınç alanları vardır. Çünkü bu bölgeler daima soğuktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.