Antikor Nedir Kısaca

Biyoloji biliminde tepkimeler sonucunda meydana gelen maddelere vücutta farklı isimler verilmektedir. Antikor nedir ve hangi durumlarda oluşur sorunuzu cevaplamak için sizlere bu yazımızı hazırladık.

Antijen uyarılarına tepki olarak hazırlanan proteinlere antikor adı verilmektedir. Bu protein türleri Globulin yapısında yer alır ve vücudun savunması konusunda bağışıklık sisteminde önemli görevler üstlenirler. Bu nedenle de antikor adı verilen bu proteinler “Bağışıklık globulini” anlamını içeren “İmmün globunn” olarak isimlendirilir.

İmmün globulünleri “Ig” olarak kısa şekilde ifade edilir. Globulin’in yapısında var olan antikorlar, antijenlere bağlanır ve bu antijenlerin eritilerek çökeltilmesine, nötrle sürümesine veya kümeleşmelerine ortam hazırlar. Bu olayın sonucunda da vücutta hastalıklara karşı koyabilecek olan bağışıklık sisteminin silahları olan antikorlar, vücudu yabancı ve zararlı olan antijene karşı korumaya alırlar.

Antikorları üreten plazma hücreleri, vücutta bulunan lenfoid dokuda lenfositlerden farklı olarak meydana gelirler. Bununla birlikte insan vücüdunda beş ayrı çeşit immün globulin vardır. Bunlar: IgG, IgA, IgM, IgD ve IgE’dir.

Antikor Nedir Biyoloji Konusunda Verdiğimiz Bilgiler İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.