Anne Babamıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir?

Bu yazımızda anne babamıza karşı sorumluluklarımız nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anne ve baba bir aile olarak toplumun en temel birimini oluşturur. Bu birim toplumu dinamik tutan en canlı birimdir. Aile müessesesi, milletleri ve devletleri meydana getiren biri birimdir. Ailede anne ve baba ilişkileri de toplumun yapısı belirleyen ilişkilerdir.

Ailede neslin devamı ve neslin yetişmesi için örf ve adet, gelenek ve görenek, dini inanışlar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü yeni nesillerin şuur olarak tarihi devamlılığını sağlayacak olan budur. Bunun da ilk ailede öğrenilmesi ve yeni nesillerin birey olarak toplumda yaşamaya uygun hale getirilmesi gerekir.

Anne ve babanın verdiği eğitim ve öğretim dünyada hiçbir öğretmen tarafından verilemez. Çünkü anne ve babanın çocukla olan bağı ve iletişimi hiçbir zaman diğer öğrenme ve eğitilme araçları gibi olmaz. Çünkü insanın doğduğu yer farklıdır.

Bir ailede çocukların anne ve babaya olan sorumlulukları bu nedenle oluşmaktadır. Bir çocuğun anne ve babasına olan sorumluluğu aile olmaktan ileri gelen bir sorumluluk olarak özellikle annenin doğumu gerçekleştiren birey olarak hakkı büyüktür.

Anne ve babamıza karşı sorumluluklarımız şu şekildedir:

*Anne ve babaya karşı saygılı olmalıyız.

*Anne ve babamızı üzmemeliyiz.

*Alacağımız ve verdiğimiz kararları anne ve babamızla konuşmalıyız.

*Anne ve babamıza “öf” bile dememeliyiz.

*Anne ve babamızın sözünü dinlemeliyiz.

*Anne ve babamıza hizmet etmeliyiz.

Anne Babamıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.