Ankara ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda Ankara ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Ankara, tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur. Ankara, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Anadolu’nun merkezinde olan Ankara, tarihi misyonu, coğrafi özellikleri şehre değer katmaktadır. Şehir nüfusu milyonların üzerindedir.

Ankara, ülkemizin başkentidir. Siyasi bir şehirdir. Diplomatların ve bürokratların bulunduğu ve gelip gittiği bir şehirdir. Bir dünya şehri olarak ülkemizi temsil etmektedir. Ankara en kadim şehirlerden biridir. Uygarlık dönemlerinden itibaren şehir olarak bulunmaktadır. Şehir merkezine doğru bir de kale bulunmaktadır.

Ankara’nın siyasi özelliklerinin yanında şehirde tarihi doku da bulunmaktadır. Hanlar, hamamlar, medreseler ve camiler şehirde yer almaktadır. Şehir meydanları ve parklarıyla ön plana çıkmaktadır. Gün geçtikçe gelişmektedir. Ankara şehri büyük şehir olarak belediyecilik hizmetlerinde önde bulunmaktadır.

Şehirde hizmet alanları da çok gelişmiştir. Eğitim, sağlık, iletişim, ulaşım alanlarında üst düzey hizmet verilmektedir. Ülkemizde bu bakımdan en önemli ve büyük şehirlerden biridir. Ankara, yöresel özellikler de taşımaktadır.

Ankara’nın köylerinde özel olarak tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır. Ankara tavşanı, Ankara keçisi olarak tiftik keçisi nadir türlerdendir. Sanayi de şehrin önemli ekonomik gelirlerini oluşturmaktadır. Tekstil, gıda, otomotiv, inşaat, enerji şehrin önemli ekonomik gelirlerini oluşturmaktadır. Ankara bu nedenle de öncü şehirlerden biridir. Ankara’nın siyasi değeri bütün özelliklerinin önüne geçmektedir.

Ankara ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Ankara ile İlgili Kompozisyon Yazı ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Karabük birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.