Ankara Gölbaşı İlçesi Hakkında Bilgi

Ankara Gölbaşı tarihçesi , Ankara Gölbaşı hakkında bilgi

Gölbaşı, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kenttir. Yüzöl­çümü 1.111 km2 olan Gölbaşı ilçesi doğu ve güneydoğuda Balâ, güney ve güneybatıda Haymana, batıda gene Haymana ve Polatlı, kuzeybatıda Yenimahalle, kuzeyde de Çankaya ilçeleriyle çevrilidir. Kuzeydoğu sınır­larındaki bir noktada Mamak ilçesine de komşudur.

Kuzeyde Ankara kent merkezi, doğuda da Elmadağı ile çevrili olan ve güneye doğru uzanan bir çöküntü alanında yer alır. İlçe­nin kuzeyindeki Emir Gölünün kıyıların­da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) çeşitli tesisleri vardır. Emir Gölü­nün güney ve güneybatısında Mogan Gölü uzanır.

Gölbaşı kenti, Mogan Gölünün kuzey kıyılarında kuruludur. 1945’te Çankaya ilçe­sine bağlı bir bucak merkezi yapılan ve 1955’e değin çevresinde tuğla ocakları dışın­da herhangi bir kuruluş olmayan Gölbaşı, aynı yıl o zamanki adıyla E-5 Karayolu’nun buradan geçirilmesinden sonra transit ulaşı­ma hizmet veren bir konaklama merkezi oldu. 1965’te Ankara Belediyesi Mücavir Alanı’na alınan Gölbaşı’nda Gecekondu Önleme Bölgesi kurulması planlandı. Ama 1975’ten sonra Mogan Gölü kıyıları, tatil günlerinde Ankaralıların akın ettiği bir dinlence alanına dönüştü. Başta Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) ve İçişleri Bakan­lığı olmak üzere bazı kamu ve özel kuruluş­ların da göl kıyısında dinlence ve hizmet tesisleri kurmasıyla büyüyen kent, çok işlekleşen karayolunun iki yanında gelişti. Böylece Ankara’nın bir banliyösü ve semti durumuna geldi. Nüfusunun yaklaşık yarısı çalışmak için her gün 16 km uzaklıktaki Ankara’ya gider. Çeşitli dinlence ve konak­lama tesisinin yanı sıra çok sayıda oto onarım atölyesi bulunan kent, 1983’te ilçe merkezi yapıldı. İlçe topraklarında linyit ve zengin kil yatakları vardır.

Gölbaşı nereye bağlı , Ankara Gölbaşı nasıl bir yer

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.