Andre Kertesz Kimdir

Andre Kertesz Kimdir, Andre Kertesz Hakkında Bilgi

Andre Kertesz  (d. 2 Temmuz 1894, Budapeşte, Avusturya-Macaristan İmpara­torluğu – ö. 27 Eylül 1985, New York kenti, ABD), Macar asıllı ABD’li fotoğraf sanatçı­sı. Konularını doğallığı içinde yansıtan ya­pıtlarıyla dergi fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkilemiştir.

Fotoğraf çekmeye 1912’de, Budapeşte Borsası’nda görevliyken başladı. I. Dünya Savaşı sırasında Macar ordusuyla Orta Av­rupa’nın birçok yerinde çarpışmalara katıldı ve ağır biçimde yaralandı. Savaştan sonra fotoğraf çalışmalarını sürdürdü; ama yapıt­larını seyrek olarak dergilerde bastırabiliyordu.

Kendini geliştirmek amacıyla 1925’te Pa­ris’te gitti. Orada birçok avantgurde res­sam, yazar ve sinemacıyla dostluk kurdu. 1920’ler ve 1930’lardaki Paris kültür çevreleri­ni fotoğraflarıyla saptadı. Yapıtları Avrupa’ nin önde gelen gazetelerinde yer almaya başladı. Fotoğraf üslubu küçük fotoğraf makinesinin duyarlılığını ve pratikliğini ge­rektiriyordu; 1928’de ilk Leica fotoğraf makinelerinden birini satın aldı. 1927’deki kişisel sergisi ilgiyle karşılanmıştı. Ertesi yıl da fotoğrafları, her yıl düzenlenecek olan ünlü Bağımsız Fotoğraf Sergisi’nin ilkine alındı. Başta 1928’de yayına giren Vu ve 1930’da yayımlanmaya başlayan Art et Medetine olmak üzere, Avrupa’nın önemli süreli yayınlarında yapıtları basıldı.

Kertesz 1936’da, bir fotoğraf stüdyosunda çalışmak üzere New York kentine gitti. II. Dünya Savaşı sırasında orada kaldı ve ABD’nin büyük dergileri için, özellikle moda fotoğrafçılığı yaptı. 1944’te ABD yurttaşlığına geçti. 1960’ların başlarında, yeniden daha önceki yaratıcı üslubunda çalışmaya başladı. 1964’te, New York ken­tindeki Modern Sanat Müzesi’nde yapıtları toplu olarak sergilendi. Fotoğraflarını top­ladığı kitaplardan bazıları, Day of Paris (1945; Paris Günü), Andre Kertesz, Foto- grapher (1964; Fotoğrafçı Andre Kertesz), Andre Kertesz (1967), On Reading (1971), Andre Kertesz: Sixty Years of Photography (1972; Andre Kertesz: Fotoğrafçılıkta 60 Yıl) ve Distortions’dn (1976; Biçim Boz­malar).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.