André-Jacques Garnerin

Paraşütün mucidi André-Jacques Garnerin kimdir, André-Jacques Garnerin hayatı hakkında kısaca bilgi derledik.

André-Jacques Garnerini birçoğumuz tanımasa Google hazırladığı Doodle ile onu biraz tanıma fırsatı sundu bizlere… Müthiş bir buluşa imza atan André-Jacques Garnerin hayatı hakkında bilgiler derledik. Yazımızı mutlaka okuyun..

İsmini şimdiye kadar duymamış olmamız onun ne derece büyük buluş sahibi olduğu kanısını değiştirmez. Bu buluşuna esir olduğu zamanlarda imza atmış ve herkesi şaşkına düşürmüştür. André-Jacques Garnerin esir düşmüş ardından hapishaneye atılmış yinede gayesinden vazgeçmemiştir. Paraşüt’ü tasarlayarak yattığı hapishaneden kaçmayı başarmıştır biridir.

André-Jacques Garnerin31 Ocak 1769’da Fransanın başkenti Paris’te doğmuştur. 13 Ağustos 1823’de memleketi Paris’te vefat etmiştir. Fransız havacı çerçevesiz paraşütü bulan kişidir. Fransız mucit bilim adamı matematikçi ve baloncu Jacques Alexandre César Charles’den eğitim almıştır. Fransız Devrim Savaşı sırasında Birleşik Krallık ordusu onu esir tutmuş ve Avusturya’ya teslim etmiştir. Avusturya’da hapishaneye atılan  Garnerin o döneminde insanlığa mal olan Paraşüt’ü icat etmiştir. İcat ettiği paraşüt sayesinde hapishaneden kurtulmuş ve artık ömrü boyunca paraşüt ve balonla uçmayı hiç bırakmamıştır. Ardından 22 Ekim 1797’de Fransa’da devasa bir atlayış yapmıştır. Paris’in Parc Monceau bölgesinde 900 metre yüksekliğe sahip bir balonun içinden ipekli bir paraşütle atlamıştır. Fakat paraşüt keşfinin hocası ve onu hep bu yönde eğiten ünlü gökbilimci Gökbilimci Joseph-Jérôme Lefrançais de Lalande’dir.

Soğuk savaşlarının sona ermesiyle  Amiens Barışı sonrası İngiltere’ye giden ünlü bilimadamı İngiltere’de ünlü atlayışlarını gerçekleştirmiştir. İngiliz Fransız ateşkesinin bozulması nedeniyle orada yaşamaya devam edememiş ülkesine dönmüştür. Fakat yolculuklarına devam etmiş Moskova ile Polova arasını toplam 300 kilometre ve Paris ile Clausen (Lüksemburg) arasınaki toplam 395 kilometrelik bir mesafeyi uçarak kat etmiştir. En son Paris’te bir balon kazasında 13 Ağustos 1823’te dünyaya veda etmiştir.

Onun ölümünün ardından ülkesi tutkusuna devam etmiş Paraşüte meraklarını hep geliştirmişlerdir.

André-Jacques Garnerin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.