Anamorfoz Ne Demek Nedir

Anamorfoz Nedir, Anamorfoz Tekniği Ne Demek hakkında bilgi

Anamorfoz (Yunanca anamorphosis: “bi­çim değiştirme”), görsel sanatlarda bir pers­pektif tekniği. Bu teknikle yapılmış resimle­re alışılmış görüş açısından bakıldığında, figürler çarpıtılmış olarak görülür. Ancak özel bir açıdan bakılırsa ya da resim eğik yüzeyli bir aynaya tutulursa çarpıklık orta­dan kalkar ve normal görüntü elde edilir. 14 ve 15. yüzyıllarda bulunan perspektifin en ilginç yan dallarından biri olduğu halde, daha çok 17. yüzyılda kullanılan anamor­foz, büyük bir teknik ustalık gösterisi kabul edilmiştir. Leonardo da Vinci’nin çizim defterlerindeki ilk örneklerden sonra 16 ve 17. yüzyıl çizim el kitaplarının çoğunda bu teknikle yapılmış desenlerle karşılaşılır.

anamorfoz

Hans Holbein’m (Genç) “Jean de Dinteville ve Georges de Selve” (“Büyükelçiler”, 1533, Ulusal Galeri, Londra) adlı tablosu­nun ön planında yer alan kafatası ve Cornelis Anthonisz’in elinden çıktığı sanı­lan VI. Edvvard’ın gençlik portresi (1546, Ulusal Portre Galerisi, Londra), bu tekni­ğin iki önemli örneğidir. Doğru görünü­mün, ancak özel bir gözetleme deliğinden resme bakıldığında görüldüğü birçok resim örneği de vardır.

Bu tekniğin çağdaş bir benzeri, mekânın dış çizgilerinde değişiklik yaratılarak, insan ve nesne görüntülerinin çarpıtıldığı Ames Odası’dır. Anamorfoz’un bu ve başka bi­çimleri 20. yüzyılda algılamayla ilgilenen psikologların oldukça dikkatini çekmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.