Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkili Olan Olaylar

Günümüzdeki Türkiye meydana gelene kadar bir çok tarihte iz bırakan olaylar meydana gelmiştir. Anadolu bir çok medeniyete beşiklik etmiştir. Bu yazımızda sizlere Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli olan faktörler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Anadolu Selçuklu hükümdarı olan Süleyman Şah, ülkenin başkentini İznik’e taşıdığında devlet temellerini atmaya başlamıştır. Böylece de Anadolu Türkleşmeye ve İslam dinini tanımaya Orta Asya’dan gelen Türkmenlerin Anadolu’ya yerleşmesi ile başlamıştır.

1071 senesinde Alparslan Bizans’ı mağlup ettikten sonra Anadolu’yu Türkleştirmeye başlamışlardır. Bu durum Anadolu için önemli bir konu olmuştur ve hızlandırmıştır. Bu durumlardan sonra Selçuklu Devleti Suriye’yi kendi toprakları içine almıştır ve ülke sınırlarına da Türkmenler yerleştirilmiştir. Bu halkın kökeni Arap olduğundan dolayı bölge daha kolay ve hızlı İslamlaşma olmuştur. Dolayısıyla Türkleşme ve İslamlaştırma fikirleri bir politika haline gelmiştir ve bu politikalar başarılı hale gelmiştir.

Anadolu Selçuklu Devletinin uygulamış olduğu imar politikaları, iskan politikaları aynı zamanda Bizans’ı yenilgiye uğratmak daha kolay bir hale gelmiştir. Sonrasında ise Anadolu bölgesinde tarım faaliyetleri yaygınlaştırılmış, şehirler oluşturulmuş ve kültürel anlamda gelişmeler yaşanmıştır.

 

Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkili Olan Olaylar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.