Anadolu Uygarlıkları Hakkında Bilgi

İnsanlığın temelinin oluşmaya başladığı Anadolu uygarlıkları nelerdir konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

HİTİTLER:

Kızılırmak çevresinde kurulan Hititler, Hattuşaş bankentli bir uygarlıktır. Hattuşaş, Çorum yakınlarında bir bölgedir. Mısırlılarla savaş yapan Hititler, tarihte ilk yazılı antlaşma özelliği taşıyan Kadeş Antlaşmasını imzalamıştır. Hititler, M.Ö 1200 yılında Frigyalılar tarafından yıkılmıştır.

FRİGYALILAR:

Gediz ve Büyük Menderes ırmakları arasında kurulan bir Anadolu uygarlığı olan Frigyalılar’ın Eskişehir ve Afyon çevresinde devlet kurmuşlardır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşarak tarım konusunda sert ve uygulanması zorunlu kanunlar koymuşlardır. Frigyalılar, M.Ö 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından yıkılmıştır.

LİDYALILAR:

Kral Giges tarafından bağımsız hale gelen Lidyalılar, Gediz ve Büyük Menderes çevresinde kurulan Lidyalılar’ın başkenti Sard’dır. Ticaretle uğraşan Lidyalılar, Kral yolunu inşa etmişlerdir. Lidyalılar M.Ö 547 yılında Persler tarafından yıkılmıştır.

URARTULAR:

M.Ö 900’lü yıllarda Doğu Anadolu’da kurulan Urartular’ın başkenti Van (Tuşpa)’dır. Van ovasını sulamak için su kanalları yapmışlardır ve bu kanallar günümüze kadar gelmiştir. M.Ö 600 yılında Medler tarafından yıkılmıştır.

İYONYALILAR:

Ege kıyılarında Akalar tarafından kurulan bir medeniyettir. 12 şehir kurarak şehir devletleri halinde yaşamışlardır. En önemli şehirleri; Efes, İzmir, Milet ve Foça’dır. Zaman geçtikçe bu medeniyet yok olmuştur.

 

Anadolu Uygarlıkları Hakkında Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.