Anadolu İmam Hatip Liseleri Kapasitelerinin Yüzde 84’ü Kadar Öğrenciye Sahip

Anadolu İmam Hatip Liselerinin yüzde 70’inin boş olduğu yönünde haberler geçtiğimiz günlerde kamuoyunu fazlasıyla meşgul etti. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Anadolu imam hatip liselerinde geçen yıl 194 bin 674 kontenjan vardı ve 162 bin 871 öğrenci bu kontenjana yerleşti. Bu sayılara bakılırsa bu liselerin kapasitelerinin yüzde 84’ü dolu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, imam hatip liselerinin kontenjanlarının çocuğunu boş olduğu haberini yalanladı. Bu haberlerin asılsız haberler olduğunu belirterek Twitter hesabından istatistiklere değinerek açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yusuf Tekin, bu haberlerin CHP’nin meclise sunduğu soru önergesine bakanlıkça verilen cevabın basın yayın organlarına yanlış akdesilmesinden dolayı çıktığını özetledi. Tekin, CHP’nin verdiği soru önergesine gelen cevaptaki tabloların düzgün incelenmemesi toplam rakamlara bakılmadan yüzde 31 şeklinde kamuoyuna lansedilmesi nedeniyle böyle hatalı bir haber basına verildi. İmam hatip liselerinin kapasitelerinin yüzde 84’ü dolduruldu ve öğrenciler eğitimlerini bu okullardan almakta.

Milli Eğitim Bakanlığının 2017 TEOG sınavı sonrası yerleşme sonuçlarına bakılırsa Anadolu imam hatip liselerinin toplam kapasiteleri 194 bin 674 iken, bu okullara yerleşen öğrenci sayısı 162 bin 871 olarak belirlendi. Anlaşılan o ki  Anadolu imam hatip liselerinin kapasitesinin yüzde 16’sı boş, yüzde 84’ü ise dolu ve eğitim almaya devam ediyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.