Ana Dili İyi bilmek İngilizce Eğitiminin Temeli

Kariyer hedeflerini gerçekleştirebilmek için öğrenciler birbirleriyle yarışıyor ama temel İngilizce eğitimi alamamış veya öğrenme problemi yaşamış öğrenciler hazırlık sınıfını geçemeyebiliyor ve hem 1 yıl vakit kaybediyor, hem de okullara tekrar ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Özel üniversitelerin lisans programlarının ağır bir İngilizceyle işleniyor olması hazırlık sınıflarının varlığını zorunlu kılıyor. Fakat bir yıllık yoğunlaştırılmış program ve üniversiteye adaptasyon süreci öğrencilere İngilizceyi öğrenme ve pratiğe dökme konusunda zorluklar yaşatıyor. Üniversite düzeyinde bir İngilizce eğitimine hemen adapte olamayan öğrenciler hazırlığı geçemeyebiliyor ve bir yıl kaybedip tekrar yapmak zorunda kalıyor. Zaten bir yıl gibi ciddi bir zaman kaybı yaşayan öğrencilerin aynı zamanda özel okulların bir yıllık lisans bedelini tekrar ödenmesi gerekiyor.

İngilizce Şart Ama Temel Yok

Özellikle bir üniversite öğrencisinin kariyer hedeflerine ulaşabilmesi, uluslararası öğrenci organizasyonları ve programlarından yararlanması, iyi araştırma yapabilmesi, kısacası “herhangi” bir üniversite öğrencesi değil, fark yaratan bir öğrenci olabilmesi için İngilizce çok önemli bir yer tutuyor. Fakat iyi derecede İngilizce bilgisi gerektiren üniversite programlarının dil temelini oluşturması beklenen ilk ve orta öğretim İngilizce dersleri yetersiz kalabiliyor, kimi öğrenci içinse yöntemler yanlış veya yetersiz olabiliyor. Bu durumda başarılı olanlar genellikle ya hep özel okulda okuyarak temel dersleri İngilizce okumuş öğrenciler ya da profesyonel dil eğitim kurumları aracılığıyla dışarıdan destek almış öğrenciler oluyor.

Yabancı Dile Verilen Önem İngilizce Öğrenme Yaşını Giderek Küçültüyor

British Time kurucusu ve yöneticisi Mehmet Karataş konuyla ilgili, “bundan birkaç yıl önce öğrencilerimiz genelde 25 yaş ve üzeri kariyer hedefleri olan çalışan kesim olurdu. Artık İngilizce bilmeden iş hayatında yükselmek neredeyse imkânsız. Fakat şimdi kursiyer yaşlarının özel okulların dil eğitimine hazırlanmak ya da hazırlık sınıfını desteklemek için 16’ya kadar gerilediğini görüyoruz ki zaten biz de yabancı dil eğitimine ne kadar erken başlanılırsa o kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Üniversite düzeyinde bir İngilizce ancak sağlam bir temel üzerine inşa edilebiliyor ve böylesine sağlam bir temel kaliteli öğretim görevliler bulunduran özel okullar dışında neredeyse sadece profesyonel dil eğitim kurumları tarafından sağlanabiliyor. Bunu sağlamak için bünyemizdeki öğretmenlerin %50’sini yabancı öğretmenlerden oluşturuyoruz ki öğrenci dili, o dilin ait olduğu kültüre hâkim olarak öğrenebilsin. ” diyor.

Ana Dili İyi bilmek İngilizce Eğitiminin Temeli

Türkçe’nin dil yapısını iyi çözmüş kursiyerlerin İngilizcenin yapısını anlamakta çok zorluk çekmediğini belirten Karataş, durumu “Ana dilin iyi kavranmasını ve yeni öğrenilecek dilin bu temel üzerine kurulmasını çok önemsiyoruz. Çünkü kendi dilinde kendini ifade etmekte zorlanan bir birey yepyeni bir dil öğrenmeye başladığında dil yapısını anlamak, aynı anlam için farklı kelimeler seçmek gibi konularda sıkıntı yaşıyor. Bunu çözmek için bazı öğrencilere kimi zaman temel Türkçe dil bilgisi desteği verdiğimiz de oluyor” şeklinde ifade ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.