Amfizem Nedir

Amfizem Hastalığı Nedir, Amfizem Nedir Hakkında Bilgi

Amfizem, akciğer amfizemi olarak da bili­nir, akciğerlerin havayla şişerek aşın dere­cede gerilmesi. Akciğerlerdeki hava kanallarının ve hava keseciklerinin (alveoller) gerilmesi sonucunda kesecikler arasındaki bölmeler ve en sonunda hava kesecikleri tümüyle yıkıma uğrayabilir. Gerçek nedeni ve mekanizması tam olarak bilinmeyen bu hastalık daha çok sigara içenlerde ve kronik bronşitle birlikte görülür.

Amfizem akciğerlerdeki esnek dokunun bu özelliğini yitirmesine ya da yok olması­na, kılcal damarlann ve hava keseciklerinin çeperlerinin parçalanmasına yol açar. Aşırı derecede gerilen hava kesecikleri daha son­ra yırtılarak parçalandığı için akciğerlerin içi büyük hava gölcükleriyle dolar. Küçük hava yollarının çevresindeki esnek doku desteğinin ve giderek küçük hava yollarının yok olması, soluk verme sırasında büyük bir güçlük yaratır. Dantelsi bir görünüme bürü­nen akciğer dokusu, kılcal damarların da yok olmasıyla soluk ve kuru bir görünüm alır.

Bazı amfizemli hastalarda, antitripsin de­nilen bir maddenin eksikliği söz konusudur. Bu maddenin görevi, bakteriler tarafından salgılanan ve dokulara zarar verebilen tripsin enziminin etkisini gidermektir. Bu ne­denle, vücutta yeterince antitripsin bulun­maması, normalde zararsız olan bakterilerin bile etkin duruma gelmesine ve hastalığın daha yıkıcı olmasına yol açar.

Amfizemin klinik bulguları kalıcıdır. Özel­likle yoğun fiziksel hareket sırasında gide­rek artan nefes darlığı, kol ve bacaklarda şişlikler ve kilo kaybı görülür; akciğerlerde­ki gaz alışverişi yeterli olmadığından deri mavimsi bir renk alır. Hırıltılı soluyan ve göğsünde sıkışma hisseden hastanın, ani soğuğa ve dumanlı havaya karşı direnci azalmıştır. Göğüs kafesi, soluk alma duru­mundaki gibi sürekli şişkin haldedir. Solu­num yollan hastalıkları içinde en sık rastla­nanı ve en kalıcı bozukluklara yol açanlarından biri olan amfizemle yıkıma uğrayan akciğer dokusunun tedavi edilebileceğine ilişkin herhangi bir kanıt daha bulunama­mıştır.

Amfizemin bir başka türü de, şişen hava keseciklerinin akciğerlerin birinde ya da her ikisinde birden büyük hava kistleri oluştur­duğu ve bu kistlerin genellikle yırtılarak akciğer çökmesine neden olduğu büllü amfizemdir. Büller, kalp ve akciğerin çalışması­nı engellediği zaman cerrahi yöntemle alınır.

Amfizem Hastalığı Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.