Amelia Earhart

Google bugün 24 Temmuz 2012 bir logo ile ünlü birini anımsattı , Amelia Earhart . Google ‘ın hatırlattığı Amelia Earhart kimdir ? Eokul-meb.com olarak Amelia Earhart hakkında bilgiler aktarıyoruz.

Tam adı Amelia Mary Earhart ABD’li havacı ve yazardır. Amerika Birleşik Devletleri kişilikleri içerisinde kendisini daha çok pilot kimliğiyle duyurmuştur. Amelia Earhart 24 Temmuz 1897 tarihinde doğmuştur. Ölüm tarihi ise bir muammadır. Zira, Amelia Earhart 2 Temmuz 1937 tarihinde ortadan kaybolmuştur. Kendisinden bir süre haber alınmayan Amelia Earhart’ın 20 Haziran 1938 tarihinde öldüğü ilan edilmiştir.

Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’tır. ABD’nin Kansas eyaletinde doğan Earhart I. Dünya Savaşı sırasında askerî hastanelerde hemşirelik yaptı. Savaştan sonra hava taşıtlarındaki hızlı gelişmelerle yakından ilgilendi. 1928’de Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı. 20-21 Mayıs 1932’de tek başına Newfoundland’dan İrlanda’ya uçarak Atlas Okyanusu’nu geçti. ABD’yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935’te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-Californa arasını gene tek başına uçan ilk kişi oldu. 1937’de ABD’li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. İkinci Dünya Savaşı’nda yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu’nun ortalarında kayboldu ve Earthart’ın izine bir daha rastlanmadı.

Eokul-meb.com

4 yorum

  1. Tarihte bugün olmuş birçok olay arasından google bunu seçip koymuş neden sabiha gökçene bağlıyorsun türkiyenin ilk kadın pilotu neden koysun google ana sayfaya ilk amerikan pilotunuda koymuyor dikkat atlas okyanusunu geçen ilk kadın . Türklere verilen değerle alakası yok sayın Ayten Seçkin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.