Ambulans Çeşitleri Nelerdir

Bu yazımızda Türkiye’de kullanılan ambulans çeşitlerinin neler olduğunu ele alacağız.

Station Wagon tipi ambulans; Bu tür ambulansların hedefi tam olarak bir ambulans görevi görmek değildir. Ancak bu tür ambulanslarla da yaralılar hastanelere sevk edilir. Özellikle kimi gösteriler ve eylemler esnasında yaralanan kişileri hastanelere ulaştırmak amacı ile kullanılır.

Van tipi ambulans; Türkiye’de de en çok kullanılan ambulans türüdür. Bu ambulansta bir ambulans için gerekli tüm araç- gereç ve techizat bulunmatadır. Bu ambulans tipi dünyada en çok kullanan ambulans olma özelliğini de taşır.

Hava Ambulansı; Günümüzde henüz daha oturmamış bir ambulans sistemidir. Yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Hastaların uzak bir yerden şehir merkezine getirilmesi gibi olaylarda bu tip ambulanslar kullanılır. Çoğunda helikopterler ambulansa çevrilmiştir. Ancak bazı tiplerinde uçaklarda ambulans şekline büründürülmüştür.

Askeri Ambulans; Bu ambulans türleri yeşile boyanmış zırhlı bir araç türüdür. Askeri helikopterler çoğu zaman hava ambulansı olarak da görev yapar. Savaş alanlarının yüksek tehlike taşıması nedeni ile askeri ambulanslar çoğu zaman zırhla kaplanmıştır. Savaş kurallarında, alana giren hiçbir ambulansın herhangi bir silah taşımaması gerekir. Bu nedenle askeri ambulanslarda çoğu zaman silah bulunmaz. Bu ambulansların üzerinde kırmızı beyaz amblem bulunur.

Özel Ambulans Şirketleri; Bu ambulans şirketlerinin ambulansları lokal ya da bölgesel ülkeler tarafından işletilmektedir. Özel hastanelerin kendi ambulans ağı vardır. Hastanesinde hizmet verdiği hastalarını bu ambulanslarla taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.