Alibey adası nerede hakkında bilgi

Alibey adası nerede

Alibey Adası, cunda adası olarak da bilinir, Ege Bölgesi kıyılarında, Edremit Körfezinin güneybatı ucunda ada. Balıkesir ilinde Ayvalık kentinin karşısında yer alır. Yüzölçümü 23,3 km2, kıyılannm toplam uzunluğu 28,5 km’dir.

Alibey adası hakkında bilgi

Edremit Körfezinin kuzeyi düz bir tekto­nik kıyı görünümünde olduğu halde Ayva­lık dolayları çok tipik bir kıyı boğulması örneği verir. Deniz ile kara iç içe girerek koylar, yarımadalar ve birbirine eklenmiş adalar oluşturur. Alibey Adası bu adaların en büyüğüdür. Daha sonra yapılan bir yolla Ayvalık’a bağlanarak bir yarımadaya dö­nüşmüştür.

Alibey Adasının çevresinde birçok küçük ada vardır. Bu adaların en önemlileri Kız Adası, Maden Adası, Poyraz Adası, Pınar Adası, Güneş Adası ve Çıplakada’dır. Ali­bey Adası ile birlikte bu adaların tümüne “Yund Adaları” da denir.

Jeolojik yapı olarak büyük bölümü andezit lavlarından oluşan adanın güneydoğu ucun­da küçük bir alanda Neojen (y. 26-2,5 milyon yıl önce) tortulları bulunur. Kuzey kesimi oldukça diktir. Özellikle kuzey ve kuzeybatıda dik falezler ve kayalıklar yer alır. Yükselti burada birden 100-150 m’ye çıkar. En yüksek noktası 190 m’lik Alibey Tepesidir. Oldukça girintili çıkıntılı kıyıları olan adanın birbirinden güzel koyları vardır.

Alibey Tepesi çevresindeki sık çam ağaçla­rı kuzeye ve güneye doğru yerini zeytinlik­lere bırakır. Zeytinlikler arasında makiler görülür.

Ada halkının başlıca geçim kaynağı balık­çılık ve turizmdir. Birçok yazlık ev ve turistik tesis yapılmıştır. Ada ile Ayvalık arasında motorlar yolcu taşır.

Adada 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başında inşa edilen kâgir yapılar iyi korun­muş durumdadır. Mimari açıdan adada, bu dönemde Ege kıyılarında gelişen ve Batı ile yoğunlaşan ilişkiler sonucunda beliren yerel seçmeci (eklektik) üslubun örneklerine rast­lanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.