Ali Fuat Cebesoy Kimdir

Bu yazımızda ünlü edebiyatçı Ali Fuat Cebesoy’un hayatına kısaca değineceğiz.

Ali Fuat Cebesoy; 1882 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte Harp Okulu’nda hemde aynı sınıfta okudu. Okul hayatından sonra ilk görevi Beyrut’ta kıta hizmetidir.
1911 yılında Trablusgarp savaşına bizzat katıldı. Aynı zamanda 1. Dünya Savaşına tümen komutanı göreviyle gitmiştir. Kurtuluş Savası döneminde düzenlenen Sivas Kongresnin ardından, Umum Kuvayı Milliye komutanı olarak vazifelendirilmiştir. Bir dönem ise Çerkez Ethem’in yolundan gittiği görüşü ortaya atılarak yıpratılmıştır. Ancak bu iftiranın yalan olduğu daha sonra kanıtlar doğrultusunda belirlenmiştir.

Daha sonraki dönemlerde Ankara’da Moskova Büyükelçisi olmuştur. 10 Mayıs 1921 tarihinde ise Ankara’ya geri dönüş yaparak Mecliste siyasi faaliyetler yürütmüştür. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti başkanlığını gibi görevlerde bulunumuştur. 1925 yılında faaliyet başlayan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucu üyesidir. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu senelerde siyasete milletvekili olarak atılmıştır. Bir dönem Bayındırlık Bakanı olmuştur. Aynı zamanda 1947-1950 tarihleri arasında TBMM Başkanlığı yapmıştır. Siyasetin yanı sıra deneyimlerini yazınsal türlere de dökmüştür. 1968 yılında yılında vefat etmiştir.

Eserleri şunlardır;

– Sınıf Arkadaşım Atatürk
– Okul ve Genç Subaylık Anıları
– Ali Fuat Cebesoy
– İnkilap Kitabevi / Atatürk İle İlgili Kitaplar                                                                                                                                                                                                         – Milli Mücadele Hatıraları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.