Ali Emiri Efendi Kimdir

Ali Emiri Efendi Kimdir , Biyografisi ve hayatı hakkında bilgileri şu şekilde:

1857 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ailesi Diyarbakır’ın köklü ailelerinden biridir. Seyyid ve şerif soyundan gelmektedir. Diyarbakır’ın ünlü şairlerinden Saim Mehmet Emiri Çelebi’nin torunlarından Seyyid Mehmet Şerif Efendi’nin oğludur. İyi bir öğrenim görmesinde ve yetişmesinde ailesinin büyük rolü oldu. İlk öğrenimini Sülûkiyye Medresesi’nde tamamladı.

Amcası Fethullah Feyzi Efendi’den ve büyük amcası Şaban Kâmil Efendi’den alet ilimleri ve hat dersleri, Şirvan Kaymakamı olan dayısından Farsça dersleri aldı. Kısa zamanda Arapça ve Farsça’sını ilerletti. Bu arada eski tarzda şiirler kaleme almaya başladı. Küçük yaştan itibaren okumaya ve öğrenmeye olan merakı hayatı boyunca devam etti.

17 Nisan 1916 yılında büyük bir özveriyle bir araya topladığı eserlerle kendisine tahsis edilen Feyzullah Efendi Medresesi’nde bir kütüphane kurdu. Bütün ısrarlara rağmen kütüphaneye kendi ismini değil Millet Kütüphanesi ismini verdi. “Ben bu kitapları milletim için topladım ve milletime vakfediyorum” diyerek kütüphanenin adını Millet Kütüphanesi koydu. 23 Ocak 1924 tarihinde ölümüne kadar kurduğu kütüphanesinin müdürlüğünü yaptı.

Ali Emiri Efendi Kimdir, Ali Emiri Efendi Hayatı, Ali Emiri Efendi Biyografi, Ali Emiri Efendi Doğum Tarihi Kaç Yaşında

 

Ali Emiri Efendi Hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığıyla anında yazabilirsiniz .

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.