Alexander Graham Bell Hayatı

Alexander Graham Bell Kimdir, Alexander Graham Bell Hayatı Kısaca

Alexander Graham Bell

İskoçya Edinburgh’da 3 Mart 1847 yılında dünyaya gelen Alexander Graham Bell McLauren’s Akademisi’nde eğitim görerek 1860’ta Kraliyet Lisesi’nden mezun oldu. Veremden ölen 2 erkek kardeşi nedeniyle doktorların önerisi üzerine Kanada’ya taşınan aile 2 sene sonunda Amerika’ya yerleşti. Bell de 1873’te Boston Üniversitesi’nde ses fizyolojisi profesörü oldu.

İlk kullanılabilir telefonun icadını 1875 senesinde yapan Bell patentini 1 sene sonra alarak Bell Telephone Company şirketini kurdu. Şirketinden 1880 senesinde ayrılarak işitme engelliler için çalışmaya başladı. Çalışmaları için volta Laboratuvarı’nı kurdu ve Photophone isimli icadını yaptı. Bu işitme engellilere konuşmaların ışınlar aracılı ile iletilmesini sağlayan bir icattı.

Edison’un fonografını 1880-81 yılları arasında geliştirmeye çalışırken kayıt tutabilen Grapophone’u geliştirdi. Bu buluşuyla kayıtlar yaptı ve bu kayıtlar günümüzde Amerika’daki Smithsonian Enstitü’sünde saklanmaktadır.

Yine bu yılda ilkel bir metal dedektör icat etti ancak bunu geliştirmeye çalışmadı. 1925’te ise aynı sistemle çalışan ama daha gelişmiş bir model olan aleti Gerhard Fisher icat etti. Bell yeni doğan bebeğinin solunum hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine yapar bir akciğer üretti ve bu akciğere Vacuum Jacket adını verdi.

Amerikan vatandaşlığına 10 Kasım 1882 tarihinde geçen bilim adamı bilim dergisi Science’ın kurulmasına katkıda bulundu ve 1888’de National Geographic Society’nin kurulumuna yardım etti. Bunun yanında işitme engellilerin konuşma öğrenmesi için bir dernek de kurdu.

Bileşik Hücresel Hava Aracı’nın icadı için 1904 yılında patent aldı ve 1907’de de bu tarz çalışmalar için havacılık deneyleri birliğinin kurulmasında rol oynadı.

Hayatı süresince 30 patent aldı. 75 yaşına geldiğinde 1922 yılında hayata veda eden Alexander Graham Bell dünya için çok önemli bir bilim adamıdır ve icatları bugün hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Alexander Graham Bell’in Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

18 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.