ALES Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir

ALES sınavını kazanmak için kaç puan almak gerekir, ALES Sınavından En Az Kaç Puan Almak Gerekir 2018 2019

ALES İçin Kaç Puan Gerekir

Her yıl giren aday sayısında sürekli artış gösteren ALES’ na baktığımızda yüksek lisans eğitimine olan ilginin arttığını görebiliyoruz. Yüksek lisans programlarının kontenjanları sınırlı sayıda olduğundan başvuru sayısına göre adaylarında kriterleri bir o kadar yüksek olmalı.

Yüksek lisans başvurularında enstitülerin ve üniversitelerin çoğunluğunda başvuru koşulları hemen hemen aynıdır. Bu koşullar genelde; lisans not ortalaması, referans mektubu, Ales sınav sonucu, yabancı dil yeterliliği gibi sıralanır.

 

Burada en önemli husus, YÖK ve üniversitelerin ALES sınav sonucuna verdiği önemdir. Yönetmeliğe göre (Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği), ALES sınav sonucunun en az %50’ sinin değerlendirmeye katılması gerektiği düşüncesinde. Yönetmelikte, bazı üniversiteler adayın hiçbir özelliğine bakmaksızın ALES sonuçlarına göre değerlendirme yapabileceğini belirtiliyor. Bu durumda ALES’ puanının önemini arttırarak, yüksek puan alabilmenin başvurularda büyük avantaj sağlayabildiğini göstermekte.

Yönetmeliğe göre yüksek lisans yapabilmek için ALES’ dan dan en az 55 puan almak gerekmektedir.Fakat üst sınır üniversitelerin kendi sorumluluklarındadır. Taban puan 55 olmak üzere bazı üniversiteler başvuru için en az 70 puan almanız gerektiğini söyleyebilir.

ALES Puanları İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.